PKW: 1 czerwca spotkanie z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum

Polska
PKW: 1 czerwca spotkanie z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum
Polsat News

1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej. O takie spotkanie zwrócił się przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Chodzi o propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, który chce, by 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji. W tym samym terminie zgodnie z kalendarzem wyborczym przypada data wyborów samorządowych.

 

PKW zasygnalizowała już problemy związane z organizacją referendum ogólnokrajowego i wyborów samorządowych jednego dnia.

 

Rozmowa o uwarunkowaniach prawnych, technicznych i organizacyjnych

 

Mucha, który potwierdził, że w przyszłym tygodniu spotka się z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim i szefową KBW Beatą Tokaj, zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać o "uwarunkowaniach prawnych, technicznych i organizacyjnych" związanych z inicjatywą prezydenta. - To będzie spotkanie robocze - zaznaczył.

 

Wcześniej w oświadczeniu dla prasy Hermeliński powiedział, że chce skontaktować się z Muchą, żeby przedstawić wątpliwości związane z organizacją tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Jak mówił, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić je w ciągu jednego dnia; będzie to jednak powodować pewne trudności. Według przewodniczącego PKW potrzebne będą m.in. osobne komisje wyborcze, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia prawie 500 tysięcy osób. Swoje stanowisko PKW przedstawiła w piśmie do prezydenta Dudy z 11 maja.

 

Spotkanie robocze

 

"Komisja chce także poznać prezydenckie stanowisko wobec tych wątpliwości" - napisała w swym oświadczeniu na stronie internetowej PKW.

 

- Dlatego się spotykamy, by na te tematy rozmawiać - powiedział Mucha, pytany o wątpliwości PKW. - Jest to perspektywa czasowo dość odległa, ale stanowisko przesłane przez PKW do pana prezydenta wskazuje, że różne rozwiązania są możliwe. By przybliżyć nasze stanowiska, spotykamy się roboczo w przyszłym tygodniu - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym w środę orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, m.in. zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie