Oszustwa "na mechanika". Dwóch zatrzymanych w Poznaniu

Polska
Oszustwa "na mechanika". Dwóch zatrzymanych w Poznaniu
Maciej Śwęcichowski/RKG

Dwie osoby podejrzane o oszustwa metodą "na mechanika" zatrzymali poznańscy policjanci. Mężczyźni mieli celowo unieruchamiać samochody, a potem oferować pomoc w naprawie, za którą żądali kilkuset złotych.

Mieszkańcom Gniezna (Wielkopolskie) w wieku 43 i 73 lat grozi do 8 lat więzienia.

 

Bez kluczyków unieruchamiali auto

 

Biuro prasowe wielkopolskiej policji podało w piątek, że podejrzani wybierali na parkingach przed centrami handlowymi starsze auta. Następnie m.in. dzięki możliwości otworzenia maski auta bez kluczyków unieruchamiali pojazd.

 

Gdy właściciel samochodu wracał na parking i orientował się, że auto jest niesprawne, pojawiała się osoba oferująca pomoc. Następnie na oczach właściciela "mechanik" wymieniał "uszkodzoną" część na taką samą - również sprawną. Naprawa kosztowała z reguły kilkaset złotych.

 

Podobne przypadki w Łodzi

 

Podejrzani o oszustwa zostali zatrzymani na początku tygodnia. Wcześniej poznańscy funkcjonariusze skontaktowali się z kolegami z Łodzi, gdzie miały miejsce podobne przypadki i - jak się okazało - uczestniczyli w nich ci sami sprawcy. Dzięki temu udało się ustalić tożsamość "mechaników".

 

U jednego z mężczyzn zabezpieczono torbę z narzędziami, którymi miał dokonywać napraw unieruchomionych pojazdów. Jak mówi policja, jest niewykluczone, że podejrzani działali na terenie kilku województw.

 

Do tej pory na terenie Poznania i w okolicznych gminach policjanci ustalili trzech poszkodowanych metodą "na mechanika". Policja czeka na kontakt od innych osób, które padły ofiarami oszustów.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie