Kościół katolicki na Białorusi chce prawnego uregulowania relacji z państwem

Polska
Kościół katolicki na Białorusi chce prawnego uregulowania relacji z państwem
Pixabay/Pexels

Wobec przeciągających się rozmów na temat konkordatu, Konferencja Episkopatu Białorusi przygotowuje projekt porozumienia między Kościołem katolickim a władzami państwowymi. Bazowy dokument miałby regulować relacje m.in. w sferach medycyny, edukacji, kultury.

Powołując się na komunikat prasowy episkopatu, białoruska redakcja Radia Watykan poinformowała w piątek, że na majowym plenarnym posiedzeniu "biskupi zadecydowali o konieczności prawnego uregulowania relacji między Kościołem Katolickim na Białorusi a państwem, by bardziej efektywnie współpracować na rzecz duchowego dobra społeczeństwa białoruskiego".

 

- Trzeba zapewnić duchową opiekę i więźniom i chorym w szpitalach. Kościół powinien być obecny także w szkole. I jeśli nie ma takiego porozumienia (regulującego stosunki państwo-Kościół - red.), to nasza obecność często zależy od konkretnego człowieka: czy wpuści nas do więźnia, pozwoli odprawić mszę świętą w szpitalu. Należy to uregulować prawnie. Dlatego przygotowujemy taki dokument - oświadczył w rozmowie z radiem zwierzchnik białoruskich katolików arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

 

Relacje w sferze medycyny, edukacji, kultury

 

Abp Kondrusiewicz mówił o tym, że w ciągu ostatnich kilku lat na Białorusi na różnych szczeblach trwa dyskusja o przygotowaniu porozumienia (konkordatu - red.) między Stolicą Apostolską a Republiką Białorusi. - Konferencja Episkopatu Białorusi chce zaproponować inny dokument, który jej zdaniem ureguluje relacje pomiędzy państwem i Kościołem, np. w sferze medycyny, edukacji i kultury - powiedział.

 

Dodał, że podobny - ogólny - dokument podpisały przed 15 laty władze Białorusi i Cerkiew prawosławna. Następnie stał się on podstawą do bardziej szczegółowych porozumień pomiędzy Cerkwią a konkretnymi ministerstwami i urzędami.

 

- Nie oznacza to, że nie będą kontynuowane prace nad porozumieniem pomiędzy Stolicą Apostolską a Białorusią, dwoma podmiotami prawa międzynarodowego. Jeśli takie porozumienie (konkordat - red.) zostanie podpisane, to przygotowany obecnie dokument utraci moc prawną, bo nie będzie już potrzebny - mówił arcybiskup. Wyjaśnił, że rozmawiał już na ten temat z pełnomocnikiem białoruskiego rządu ds. religii i narodowości, który - jak to powiedział - "jest otwarty" na tę ideę.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie