Trump spotkał się z Tuskiem i Junckerem. Tematami m.in. terroryzm, sprawy klimatu i Ukraina

Świat

Amerykański prezydent Donald Trump został w czwartek rano przyjęty w Brukseli przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Spotkanie przywódców trwało ok. godziny.

Tusk powitał Trumpa w oddanym niedawno do użytku gmachu Rady - unijnej instytucji reprezentującej kraje członkowskie - udekorowanym z okazji wizyty amerykańskimi flagami.

 

W drugiej części spotkania do Trumpa, Tuska i Junckera dołączyli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

 

- Podczas mojego spotkania z prezydentem Trumpem mówiliśmy o kwestiach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, klimatu i relacji handlowych. Moje wrażenie jest takie, że zgodziliśmy się w wielu kwestiach, po pierwsze w sprawie walki z terroryzmem, ale niektóre kwestie pozostały otwarte, jak klimat i handel - powiedział po spotkaniu Tusk.

 

Jak zaznaczył, nie jest na 100 proc. pewny, czy on i Trump mogą powiedzieć, iż mają takie same stanowisko w sprawie Rosji. - Jednak jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie, wydaje się, że mieliśmy tę samą opinię - dodał Tusk

 

Później Trump, który w Brukseli przebywa od środowego popołudnia, ma spotkać się na obiedzie z nowym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w rządowym pałacu Egmont. Po południu wraz z pozostałymi szefami państw i rządów NATO weźmie udział w szczycie Sojuszu, podczas którego zainaugurowana zostanie nowa kwatera główna NATO na przedmieściach Brukseli.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie