Schaeuble: to fakt, że islam jest częścią Niemiec

Świat
Schaeuble: to fakt, że islam jest częścią Niemiec
EPA/STEPHANIE LECOCQ

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w czwartek radiu Deutschlandfunk, że jego wcześniejsza wypowiedź o islamie jako części tożsamości Niemiec to stwierdzenie faktu. Jego zdaniem Niemcy mogą uczyć się od muzułmanów gościnności i tolerancji.

- Powiedziałem, że islam jest częścią Niemiec, co jest zwykłym opisaniem faktów, nie można tego kwestionować - powiedział Schaeuble w rozmowie z publicznym radiem.

 

- To chłodny opis faktów. Kto je neguje, neguje rzeczywistość, a tym samym nie nadaje się na polityka, ponieważ polityka zaczyna się tam, gdzie człowiek mierzy się z rzeczywistością - wyjaśnił polityk CDU.

 

Schaeuble, podobnie jak kanclerz Angela Merkel, jest protestantem.

 

Państwo "z zasady światopoglądowo neutralne"

 

- W Niemczech mieszka tyle osób wiary muzułmańskiej lub pochodzących z kręgu kulturowego należącego do świata islamu, że aby zachować porządek opierający się na ustawie zasadniczej (niemieckiej konstytucji - red), musimy nawiązać z nimi dialog - powiedział minister.

 

Dialog ten powinien jego zdaniem dotyczyć "granic i zasad"; zastrzegł, że państwo powinno być "z zasady światopoglądowo neutralne".

 

- Konieczne jest związanie ludzi wartościami pochodzącymi także z innych źródeł. Istnienie większej liczby ludzi muzułmańskiej wiary, pochodzących z islamskiej tradycji jest szansą dla nas, chrześcijan, a także dla wszystkich ludzi mieszkających w Niemczech, niezależnie od tego, czy są ateistami, czy wierzą w coś innego. To fakt. Możemy się od nich uczyć - powiedział 74-letni polityk CDU.

 

"Islam zawiera wiele humanistycznych wartości "

 

- Gdy przebywamy z innymi, musimy pogodzić się z tym, że nie tylko nasze zasady są słuszne. Islam zawiera wiele humanistycznych wartości. Mam na myśli gościnność i tym podobne (wartości), a także tolerancję. Uważam, że przez stulecia Żydzi cierpieli mniej w krajach islamskich niż w chrześcijańskich - powiedział Schaeuble.

 

W środę w Niemczech rozpoczęły się Dni Kościoła Ewangelickiego.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie