PO: wolność zgromadzeń to podstawowe prawo obywatelskie

Polska
PO: wolność zgromadzeń to podstawowe prawo obywatelskie
sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki

Wolność zgromadzeń to fundament demokratycznego ładu i podstawowe prawo obywatelskie - mówił w środę w Sejmie Andrzej Halicki (PO), przedstawiając poselski projekt noweli ustawy Prawo o zgromadzeniach. Zmiany zmierzają do wykreślenia przepisów dotyczących zgromadzeń cyklicznych. PiS wniosło w czwartek o odrzucenie, w pierwszym czytaniu, złożonego przez PO, projektu. W głosowaniu projekt odrzucono.

Przed głosowaniem Sławomir Nitras (PO) mówił, że projekt odbiera szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi prawo do "rozpędzania i zamykania ludzi". - Odbieramy panu Błaszczakowi prawo do decydowania o tym, która demonstracja jest właściwa, a która nie"- powiedział Nitras.

 

W reakcji na te słowa szef MSWiA powiedział, że rząd nie pozwoli na to, żeby demokracja w Polsce była ograniczana. - Nie było żadnych problemów dopóki nie pojawiła się grupa ludzi, którzy dążą do tego, żeby odebrać innym ludziom możliwość do manifestowania. A ta grupa ludzi jest z wami związana, z totalną opozycją jest związana. To wy próbujecie zabronić innym prawa do manifestacji - powiedział Błaszczak, zwracając się do posłów PO.

 

 

Od kwietnia obowiązuje ustawa, która zakłada możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

 

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu noweli, celem zmian jest "przywrócenie standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych" organizowania zgromadzeń. "Organy władzy publicznej powinny zapewnić warunki realizacji wolności pokojowego zgromadzania się niezależnie od tego, w jakiej formie jednostki chcą z niej korzystać" - podkreślono.

 

Podczas czwartkowej debaty Andrzej Halicki z PO przypomniał, że uchwalone pod koniec 2016 r. przepisy dot. zgromadzeń cyklicznych były krytykowane m.in. przez organizacje pozarządowe i międzynarodowe. - Prawo o zgromadzeniach to fundament demokratycznego ładu i podstawowe prawo obywatelskie - powiedział poseł.

 

"Brutalna krytyka rządu"

 

Arkadiusz Czartoryski, który w sejmowej dyskusji reprezentował PiS, zwrócił uwagę, że ostatnia manifestacja opozycji w stolicy "nie odbyła się w warunkach, gdy ludzie bali się mundurów", a krytyka rządu - zdaniem posła - była bardzo ostra i brutalna.

 

- Wszystko to odbyło się w warunkach pokojowych. Czy państwo tego nie widzicie, że PiS ani nikt nie wpadł na pomysł, żeby zablokować ten marsz w połowie drogi, uniemożliwić ten marsz? (...) Jasno widać, że ta (obecna - red) ustawa gwarantuje prawa obywatelom - przekonywał.

 

Czartoryski podkreślił, że obchody kolejnych miesięcznic katastrofy smoleńskiej lub wizyty lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego na Wawelu, gdzie znajduje się grób jego najbliższych, były w przeszłości zakłócane przez kontrdemonstracje.

 

- Czy tak państwo rozumieją prawa obywatelskie, że jedna grupa pragnie uniemożliwić drugiej grupie manifestowanie, blokując w poprzek Krakowskiego Przedmieścia możliwość przejścia manifestacji? - pytał poseł PiS. Zaznaczył, że obecnie obowiązujące przepisy zostały wprowadzone, by do takich sytuacji nie dopuścić i zagwarantować wszystkim obywatelom prawo do swobodnego manifestowania.

 

- Tyle było larum po uchwaleniu tych przepisów. Okazało się, że państwo możecie swobodnie manifestować w miejscu i czasie, który sami wybieracie" - powiedział Czartoryski do opozycji.

 

"Podtrzymuje wątpliwości"

 

W marcu TK orzekł, że przepisy te są zgodne z konstytucją. Po ogłoszeniu decyzji Trybunału ówczesny dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski powiedział, że prezydent podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony szanuje wyrok TK.

 

Posłowie PO chcą, by nowela weszła w życie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie