Niemiecki minister finansów: możemy się uczyć od muzułmanów gościnności i tolerancji

Świat
Niemiecki minister finansów: możemy się uczyć od muzułmanów gościnności i tolerancji
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Gdy przebywamy z innymi, musimy pogodzić się z tym, że nie tylko nasze zasady są słuszne. Islam zawiera wiele humanistycznych wartości. Mam na myśli gościnność i tym podobne (wartości), a także tolerancję. Uważam, że przez stulecia Żydzi cierpieli mniej w krajach islamskich niż w chrześcijańskich - powiedział w czwartek radiu Deutschlandfunk Wolfgang Schaeuble.

- Powiedziałem, że islam jest częścią Niemiec, co jest zwykłym opisaniem faktów, nie można tego kwestionować - powiedział Schaeuble w rozmowie z publicznym radiem.

 

- To chłodny opis faktów. Kto je neguje, neguje rzeczywistość, a tym samym nie nadaje się na polityka, ponieważ polityka zaczyna się tam, gdzie człowiek mierzy się z rzeczywistością - wyjaśnił polityk CDU.

 

"To fakt. Możemy się od nich uczyć"

 

Schaeuble, podobnie jak kanclerz Angela Merkel, jest protestantem.

 

- W Niemczech mieszka tyle osób wiary muzułmańskiej lub pochodzących z kręgu kulturowego należącego do świata islamu, że aby zachować porządek opierający się na ustawie zasadniczej (niemieckiej konstytucji - red.), musimy nawiązać z nimi dialog - powiedział minister. Dialog ten powinien jego zdaniem dotyczyć "granic i zasad"; zastrzegł, że państwo powinno być "z zasady światopoglądowo neutralne".

 

- Konieczne jest związanie ludzi wartościami pochodzącymi także z innych źródeł. Istnienie większej liczby ludzi muzułmańskiej wiary, pochodzących z islamskiej tradycji jest szansą dla nas, chrześcijan, a także dla wszystkich ludzi mieszkających w Niemczech, niezależnie od tego, czy są ateistami, czy wierzą w coś innego. To fakt. Możemy się od nich uczyć - powiedział 74-letni polityk CDU.

 

W środę w Niemczech rozpoczęły się Dni Kościoła Ewangelickiego.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie