Macierewicz: będziemy rozważali misję szkolenia Irakijczyków w naprawach sprzętu poradzieckiego

Polska
Macierewicz: będziemy rozważali misję szkolenia Irakijczyków w naprawach sprzętu poradzieckiego
PAP/Jacek Turczyk

- Będziemy teraz rozstrzygali o dodatkowej misji szkolenia Irakijczyków, którzy będą naprawiali sprzęt poradziecki, którego olbrzymia ilość znajduje się w ich kraju - poinformował w czwartek w TV Trwam i Radiu Maryja minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Tam jest chyba tysiąc czołgów T-72, olbrzymia ilość transporterów opancerzonych. Jest cały sprzęt, który może przydać się na polu walki pod warunkiem, że zostanie zrekonstruowany. I to właśnie ma być misja jaką wyślemy do Iraku, która nie tyle będzie naprawiała, ile uczyła Irakijczyków, irackich techników, irackich inżynierów jak poradzić (sobie) z remontem tego sprzętu. Wydaje się, że to jest optymalne rozwiązanie, zarówno z punktu widzenia wzrostu potencjału zbrojeniowego i obronnego Iraku, jak i jeżeli chodzi o skuteczność działania Polski - mówił Macierewicz w TV Trwam i Radiu Maryja.

 

Szef MON dodał, że Polska wesprze walczących z terroryzmem Irakijczyków poprzez możliwość zwiększenia potencjału ich sił zbrojnych.

 

Macierewicz powiedział też, że Polska oczekuje decyzji szczytu NATO o zwiększeniu o jedną czwartą wydatków na wsparcie flanki wschodniej, inicjatywy ERI, co oznaczałoby trwałą obecność wojsk NATO, wojsk amerykańskich na flance wschodniej.

 

"To ma znaczenia dla naszego poczucia bezpieczeństwa"


- W przypadku Polski 95 proc. wojsk NATO-wskich to są po prostu wojska amerykańskie. To ma znaczenie dla naszego poczucia bezpieczeństwa, bo w odróżnieniu od wojsk innych państw, które rozważają różne sposoby działania i zachowania, Amerykanie nie ukrywają: jesteśmy w stanie wejść do walki natychmiast - dodał minister.

 

Macierewicz w czwartkowym wywiadzie dla PAP powiedział, że najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych. Przyznał, że nie spodziewa się, aby tam padła deklaracja zaangażowania polskich żołnierzy w operacje bojowe.
 
- Nie sądzę, żeby taka propozycja została nam złożona, ale jeżeli tak się stanie, to będziemy ją rozważali. Na razie rozważamy działania w takim zakresie, jeżeli chodzi o kształt, stopień zaangażowania, rodzaj misji, jaki jest obecnie realizowany. Inne kwestie dotychczas nie były poruszane, najwyżej była sprawa zakresu terytorialnego, ale nie zmiany charakteru misji - mówił szef MON.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze