Jaki: w poniedziałek chcę zwołać pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej

Polska
Jaki: w poniedziałek chcę zwołać pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej
Polsat News

W poniedziałek chcę zwołać pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej, które podejmie decyzje, w sprawie jakich nieruchomości będą wszczynane postępowania - powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Według Jakiego w piątek ma zostać powołana rada społeczna, która będzie opiniowała wszystkie decyzje komisji weryfikacyjnej powołanej do zbadania reprywatyzacji w Warszawie.

 

- Będzie się ona składała z przedstawicieli wszystkich - z czego się bardzo cieszymy - najbardziej znaczących stowarzyszeń w Warszawie, które zajmowały się reprywatyzacją - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości.

 

- W poniedziałek chcę zwołać pierwsze posiedzenie (komisji), które podejmie decyzję, w sprawie jakich nieruchomości będziemy wszczynali postępowanie. Wszystko się ruszy. Mam nadzieję, że w przeciągu co najmniej miesiąca poznamy pierwsze decyzje - zadeklarował Jaki.

 

Jakie nieruchomości?

 

Dopytywany, które nieruchomości trzeba zbadać jako pierwsze, odpowiedział, że ma swoje typy, ale nie chce ich przedstawiać, bo to mogłoby spowodować "ruch na rynku".

 

W komisji weryfikacyjnej ma być łącznie ośmiu członków: czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

 

Komisja może np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

 

Afera reprywatyzacyjna

 

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.

 

Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N. Trwa 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie