ITAKA: 5 proc. zaginionych w Polsce dzieci nie udaje się odnaleźć

Polska
ITAKA: 5 proc. zaginionych w Polsce dzieci nie udaje się odnaleźć
Pixabay/Madelinhonut

Co roku 5 proc. dzieci zaginionych w Polsce nie udaje się odnaleźć; reszta odnajduje się w ciągu pierwszych siedmiu dni od zaginięcia - mówi PAP Aleksander Zabłocki z Fundacji "ITAKA". W czwartek obchodzony jest 13. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Dzień ten poświęcony jest pamięci dzieci zaginionych oraz solidarności z ich rodzicami.

 

Zabłocki poinformował, że według policyjnych statystyk w 2016 r. zaginęło 490 dzieci do 6 roku życia, 980 dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz 5 tys. 476 nastolatków w wieku od 14 do 17 lat.

 

- Około 95 procent z nich udaje się odnaleźć w ciągu pierwszych siedmiu dni. Niestety pięciu procent nie udaje się odnaleźć. Mamy przypadki dzieci, które zaginęły w latach 90. i nadal nie wiadomo, co się z nimi stało - powiedział.

 

- Dzieci małe najczęściej giną w wyniku niewłaściwej opieki rodziców, rzadziej są porywane. Nastolatki raczej uciekają z domu. Wiąże się to z problemami, z którymi nie potrafią sobie poradzić i sądzą, że ucieczka będzie rozwiązaniem - wyjaśnił Zabłocki.

 

Specjalny komunikat

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego ITAKA opublikowała komunikat, w którym eksperci radzą, jak zachować się w sytuacji zaginięcia dziecka. "Kluczowa jest pierwsza godzina, kiedy należy przeszukać okolicę, obdzwonić kolegów, a jeśli to nie przyniesie efektu, zgłosić zaginięcie na policji. Zadbajmy także o to, żeby w domu był ktoś, na wypadek, gdyby dziecko wróciło samo" - radzi ITAKA.

 

Wskazuje na kilka ważnych zasad zapobiegających zaginięciom - przede wszystkim nie pozostawiać dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej, a dziecka do lat 7 samego na podwórku. Warto też nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej oraz jak najwcześniej nauczyć nazwiska, adresu zamieszkania i telefonu opiekuna.

 

Na pamiątkę zaginionego 6-latka

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 r. przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana na pamiątkę sześcioletniego Etana Kalila Patza, który zaginął 25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań chłopiec nigdy się nie odnalazł; w 2001 r. został uznany za zmarłego.

 

Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych istnieje od 18 lat. Do jej zadań należy udzielanie pomocy poszukiwawczej, psychologicznej i prawnej rodzinom osób zaginionych, organizacja kampanii profilaktycznych oraz prowadzenie telefonu, pod którym można zgłosić zaginięcie dziecka i nastolatka (dzwoniąc pod nr 116 000)

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie