Erdogan obiecał interwencję ws. uwięzionego francuskiego dziennikarza

Świat
Erdogan obiecał interwencję ws. uwięzionego francuskiego dziennikarza
EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

W rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem szef państwa tureckiego Recep Tayyip Erdogan obiecał w czwartek szybką interwencję w sprawie francuskiego dziennikarza uwięzionego w Turcji i prowadzącego głodówkę - poinformowały źródła w Pałacu Elizejskim.

Przywódcy rozmawiali w Brukseli przed szczytem NATO. Macron upomniał się o Mathiasa Depardona, francuskiego fotoreportera, który przetrzymywany jest w ośrodku dla imigrantów w Gaziantep na południowym wschodzie Turcji.

 

Również w czwartek przed ambasadą Turcji, w asyście przedstawicieli organizacji Reporterzy bez Granic, przeciw przetrzymywaniu Depardona protestowała jego matka Daniele Van de Lanotte.

 

Personel ambasady nie przyjął de Lanotte ani nie podjął z nią rozmowy. "Bardzo martwię się o zdrowie Mathiasa, który rozpoczął piąty dzień strajku głodowego" - powiedziała matka Depardona w rozmowie z AFP.

 

Przetrzymywany mimo nakazu zwolnienia

 

- Aresztowanie Mathiasa jest zupełnie absurdalne - dodał towarzyszący jej sekretarz generalny Reporterów bez Granic Christophe Deloire.

 

Depardon, który od pięciu lat pracuje w Turcji, został zatrzymany 8 maja w prowincji Batman na południowym wschodzie kraju, gdy pracował nad reportażem dla magazynu "National Geographic". Został następnie przeniesiony do ośrodka w Gaziantep, gdzie jest nadal przetrzymywany, mimo nakazu zwolnienia go wydanego przez tureckie władze 11 maja.

 

Reporterzy bez Granic zorganizują w Paryżu w najbliższy weekend manifestację poparcia dla dziennikarzy więzionych w Turcji.

 

Od wprowadzenia w tym kraju stanu wyjątkowego w lipcu 2016 roku w Turcji zamknięto ponad 140 redakcji, anulowano ponad 700 legitymacji prasowych i uwięziono ponad stu dziennikarzy. W rankingu wolności prasy publikowanym przez Reporterów bez Granic Turcja w tym roku uplasowała się na 155. miejscu na 180 krajów.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie