Duda rozmawiał w Brukseli z prezydentem USA i z premier Wielkiej Brytanii

Świat
Duda rozmawiał w Brukseli z prezydentem USA i z premier Wielkiej Brytanii
PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump rozmawiali w czwartek podczas trwającego spotkania przywódców państw NATO w Brukseli - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wcześniej polski prezydent rozmawiał także z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Jak dodał, rozmowa odbyła się w kuluarach trwającego spotkania szefów państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pytany, nie podał szczegółów dotyczących rozmowy prezydentów.

 

Prezydent Duda w listopadzie ub. roku rozmawiał z Trumpem - wówczas prezydentem elektem - telefonicznie. Polski prezydent pogratulował wtedy Trumpowi zwycięstwa w wyborach.

 

Podczas spotkania w Brukseli zaplanowano bilateralne spotkania prezydenta Dudy m.in. z brytyjską premier Theresą May oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

Z May o zagrożeniu terrorystycznym w Europie

 

Szczerski poinformował, że rozmowę z brytyjską premier prezydent rozpoczął od złożenia kondolencji po ataku terrorystycznym w Manchesterze.

 

Duda i May według Szczerskiego rozmawiali "o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i wnioskach, jakie można wyciągnąć z sytuacji, jaka miała miejsce w Manchesterze". Dopytywany o te wnioski, podkreślił, że "będzie to przedmiotem rozmów na szczycie w Brukseli".

 

W poniedziałkowym ataku terrorystycznym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych. W środę rano polskie MSZ poinformowało, że wśród zabitych jest co najmniej dwoje Polaków, a jeden obywatel RP pozostaje pod opieką lekarzy.

 

Szczerski podkreślił, że rozmowa polskiego prezydenta i brytyjskiej premier dotyczyła agendy szczytu, czyli walki z terroryzmem i wzajemnych zobowiązań sojuszniczych. - Prezydent podziękował Wielkiej Brytanii za uczestnictwo w wysuniętej obecności Sojuszu w naszej części Europy - powiedział minister.

 

Rozmowa także na temat Brexitu

 

Dodał, że Duda i May rozmawiali także o przyszłości Wielkiej Brytanii w kontekście Brexitu i konieczności utrzymania obecności brytyjskiej w architekturze bezpieczeństwa Europy.

 

- Część rozmowy dotyczyła także brytyjskich wyborów. Theresa May przedstawiła stan kampanii i sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii - powiedział szef gabinetu prezydenta.

 

Szczerski zaznaczył, że spotkanie nie odbyło się - jak wcześniej zapowiadano - w "zamkniętej formule", ale "w wąskim gronie". Dodał, że rozmowa przywódców trwała 15 minut.

 

Oprócz tego odbywają się rozmowy kuluarowe przywódców. Wcześniej Szczerski poinformował, że polski prezydent rozmawiał - także w kuluarach - z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie