"Bądźmy tego dnia razem!". Byli prezydenci apelują o uczczenie rocznicy 4 czerwca

Polska
"Bądźmy tego dnia razem!". Byli prezydenci apelują o uczczenie rocznicy 4 czerwca
Polsat News

"Bądźmy tego dnia widoczni, przypnijmy biało-czerwone kokardy narodowe, wywieśmy flagi, zorganizujmy okolicznościowe spotkania. Pokażmy wspólnie, jak istotną wartością jest dla nas odzyskana wolność. Bądźmy tego dnia razem!" - napisali byli prezydenci Polski, wzywając do uczczenia rocznicy 4 czerwca. Zwrócili uwagę, że "nie słyszymy zapowiedzi publicznych obchodów tej pięknej rocznicy".

Treść listu opublikowała polityka.pl.


"4 czerwca 1989 roku to data szczególna w dziejach naszego państwa. To wtedy Polacy wzięli udział w wolnych wyborach do Senatu i częściowo wolnych wyborach do Sejmu, decydując o demokratycznej perspektywie naszego kraju" - tymi słowami rozpoczyna się list, pod którym podpisali się Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.


Jak podkreślili, "ówczesne zwycięstwo wyborcze Solidarności otworzyło drogę Polakom i innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności, suwerenności, ku demokratycznym wolności obywateli".


Przypomnieli, że "wraz z upadkiem muru berlińskiego dzień 4 czerwca 1989 roku pozostaje symbolem pokojowej transformacji i końca zimnej wojny".

 

"To zasługa wszystkich Polaków i ekip politycznych"

 

"Dzięki tej przemianie i dzięki zdolności do współdziałania ponad podziałami politycznymi osiągnęliśmy bardzo dużo. Członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, budowa demokratycznego państwa prawnego, rozwój samorządności, nadrobienie wieloletnich gospodarczych zaległości to jedne z wielu konsekwencji ówczesnych zmian i wyborów; to zasługa wszystkich Polaków i ekip politycznych rządzących Polską po 1989 roku" - zwrócili uwagę w liście.


Zdaniem byłych prezydentów "w najnowszej historii 4 czerwca pozostaje jednym z nielicznych dni radosnego świętowania".

 

"Święto polskiej wolności"


Zwrócili uwagę, że "nie słyszymy jednak zapowiedzi publicznych obchodów tej pięknej rocznicy".


"Dlatego też, jako trzej byli prezydenci, zwracamy się z gorącym apelem o uczczenie 4 czerwca - dnia i święta polskiej wolności – w wymiarze obywatelskim. Zwracamy się z tym apelem do prodemokratycznych środowisk politycznych, do samorządów, do wolnych mediów, do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń obywatelskich, do każdej polskiej rodziny, do każdego polskiego obywatela" - zaapelowali.

 

polityka.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie