W czwartek w Wielkiej Brytanii minuta ciszy, w piątek wznowienie kampanii

Świat
W czwartek w Wielkiej Brytanii minuta ciszy, w piątek wznowienie kampanii
PAP/EPA/Andy Rain

Brytyjski rząd zapowiedział na czwartek o godz. 11 czasu lokalnego (12 czasu polskiego) minutę ciszy w całym kraju dla uczczenia ofiar zamachu w Manchesterze. W piątek największe partie wznowią ogólnokrajową kampanię wyborczą przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi.

Oprócz minuty ciszy do czwartkowego wieczora brytyjskie flagi na wszystkich budynkach administracji publicznej pozostaną opuszczone do połowy masztu.

 

Z kolei na piątek zapowiedziano wznowienie kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na ósmego czerwca wyborami do Izby Gmin po trzydniowej pauzie po poniedziałkowym zamachu terrorystycznym w Manchesterze. Wcześniej, w czwartek, partie rozpoczną działania lokalne, np. rozdawanie ulotek.

 

"Terroryzm nas nie powstrzyma"

 

- Brytyjczycy są zjednoczeni w swoim postanowieniu, że terroryzm nie może zwyciężyć i nie powstrzyma nas przed normalnym, codziennym życiem ani nie wykolei naszego procesu demokratycznego. Wznowienie debaty i kampanii jest kluczowym znakiem determinacji kraju do obrony demokracji i jedności, które stały się celem ataku terrorystów - powiedział w oświadczeniu lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

 

Jedynie eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) zapowiedziała, że planuje wznowienie swojej kampanii już w czwartek, rozpoczynając od przedstawienia swojego programu wyborczego (oryginalnie zaplanowanego na środę).

 

Według ostatnich sondaży sprzed poniedziałkowego zamachu, Partia Konserwatywna była faworytem do zwycięstwa w wyborach i powiększenia samodzielnej przewagi rządzącej w Izbie Gmin.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie