Uber przyznał się do zaniżania zarobków kierowców w Nowym Jorku

Świat
Uber przyznał się do zaniżania zarobków kierowców w Nowym Jorku
Flickr/Mark Warner

Firma Uber przyznała się do zaniżania zarobków swoich kierowców w Nowym Jorku w ciągu ostatniego 2,5 roku i zobowiązała się do jak najszybszej wypłaty całości należących się im środków wraz odsetkami. Łącznie będzie to kilkadziesiąt milionów dolarów.

Rachel Holt, która jest dyrektorem operacyjnym Ubera na rynek północnoamerykański, we wtorkowym oświadczeniu zapewniła: "Chcemy jak najszybciej oddać kierowcom każdego należnego centa wraz z odsetkami (...) i ciężko pracujemy, by odzyskać ich zaufanie dzięki przejrzystości finansowej i dotrzymywaniu danego słowa".

 

Zgodnie z wyliczeniami Ubera każdy z poszkodowanych otrzyma około 900 dolarów łącznie z odsetkami. Uber nie poinformował, jaka dokładnie liczba kierowców w Nowym Jorku otrzyma zwroty, ale dodał, że łączna kwota wyniesie kilkadziesiąt milionów dolarów.

 

Błędnie wyliczyli prowizje

 

Firma podała, że błędnie wyliczała prowizje, bazując na wysokości opłaty brutto za przejazd, czyli przed odjęciem podatku oraz prowizji. Jeśli pasażer wręczył kierowcy 20 dolarów, z czego 2 dolary wynosił podatek, Uber pobierał prowizję od pełnych 20 dolarów, a nie od 18. Po zmianie i zgodnie ze zaktualizowanymi w listopadzie 2014 roku krajowymi zasadami dotyczącymi kierowców, Uber będzie obliczał swoją prowizję od wartości netto.

 

Związek zrzeszający pracujących dla Ubera kierowców pozytywnie podszedł do deklaracji firmy, ale dodał, że według nich Uber jest więcej winien pracującym dla niego, niż podaje.

 

Bhairavi Desai, dyrektor Sojuszu Pracowników Taksówek w Nowym Jorku (New York Taxi Workers Alliance), powiedział: "Uber oddaje tę część prowizji, którą błędnie pobrał, a powinien zwrócić kierowcom pełną kwotę zawierającą podatki i prowizje - różnica ta wynosi około 10 proc".

 

Działa w ponad 70 państwach

 

Dodał, że "proponowane aktualnie wypłaty są próbą uniknięcia przez Ubera nadzoru sądowego oraz niewypłacenia całości środków należnych kierowcom". Sojusz złożył już wiele pozwów przeciwko Uberowi.

 

Uber Technologies Inc., założony w 2009 roku w San Francisco, to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm "nowej gospodarki". Działa w 570 miastach w ponad 70 państwach, w tym od 2014 roku w Polsce.

 

Na początku maja ministerstwo sprawiedliwości USA rozpoczęło przeciwko Uberowi dochodzenie w związku z zastrzeżeniami prokuratorów co do stosowania przez firmę systemu Greyball w celu uniknięcia kar i lokalnych inspekcji.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie