Nie będzie sejmowej debaty nt. sytemu informatycznego w ARiMR. Komisja odrzuciła wniosek

Polska
Nie będzie sejmowej debaty nt. sytemu informatycznego w ARiMR. Komisja odrzuciła wniosek
Polsat News

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowania w środę wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji ministra rolnictwa nt. systemu informatycznego obsługującego wypłaty dopłat bezpośrednich dla polskich rolników.

Z takim wnioskiem zwrócił się do Marszałka Sejmu Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwo Ludowego. Na posiedzeniu nie było jednak przedstawiciela tej partii, który mógłby uzasadnić wniosek.

 

Sprawa problemów z realizacją dopłat bezpośrednich była omawiana podczas posiedzenia komisji w połowie maja.

 

Wówczas wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki jak i prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewniali, że wszystkie dopłaty zostaną wypłacone zgodnie z unijnymi przepisami do końca czerwca. Z informacji przekazanych przez nich wynikało, że największy problem jest z wypłatą dopłat rolno-klimatyczno-środowiskowych oraz ekologicznych. Dotyczą one 35 tys. osób, ale i te płatności trafią do rolników do końca czerwca.

 

Telus (PiS): to nie moment na dyskusję

 

Poseł Dorota Niedziela (PO) poparła wniosek PSL, stwierdzając, że w chwili ewentualnej debaty na temat płatności, dopłaty powinny być już wypłacone i będzie to najlepszy moment, by można wyjaśnić czy system informatyczny w Agencji działa, czy nie.

 

Robert Telus (PiS) przypomniał że komisja poprosiła NIK o zbadanie sprawy funkcjonowania systemu informatycznego w poprzednich latach jak i w momencie przekazywania Agencji przez byłego prezesa Andrzeja Grossa. Po zbadaniu tej sprawy "może być najlepszy moment, abyśmy o tym dyskutowali. Dzisiaj będzie to robienie politycznej hucpy" - stwierdził poseł.

 

Krzysztof Ardanowski (PiS) zwrócił uwagę, że zdecydowana większość rolników już dopłaty dostała, więc nie wie, o jakie zaniepokojenie rolników chodzi. A o tym - jak zaznaczył - mówiła opozycja. Podkreślił, że nie może być tak, że firmy informatyczne stawiają Agencję pod ścianą domagając się dodatkowych pieniędzy na poprawianie systemu informatycznego. Dodał, że najlepszą reakcją na to jest utworzenie własnego działu informatycznego przez Agencję, co już ma miejsce.

 

Stan wypłat

 

Z informacji zamieszczonej na stronie ARiMR wynika, że do 24 maja Agencja wypłaciła 93,11 proc. środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie za 2016 r. i do końca czerwca ARiMR zakończy wypłatę tych dopłat. Wypłacono już o ponad 1,7 mld zł więcej niż w tym samym okresie za rok 2015.

 

Z tytułu gospodarowania w trudnych warunkach (ONW) Agencja przekazała do tej pory rolnikom 1,226 mld zł. Stanowi to 93,37 proc. kwoty całkowitej puli na te płatności.

 

Stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych za 2016 r. jest także lepszy niż w kampanii 2015. Do 24 maja 75 proc. rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności, rok temu było ich o ponad 23 proc. mniej.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie