Samobójczy zamach obok dworca w Dżakarcie. Zginął policjant

Świat
Samobójczy zamach obok dworca w Dżakarcie. Zginął policjant
PAP/EPA/BAGUS INDAHONO

Policjant i domniemany zamachowiec samobójca zginęli w środę w dwóch eksplozjach w pobliżu dworca autobusowego na wschodzie stolicy Indonezji, Dżakarty - poinformowała policja. Pięciu funkcjonariuszy zostało rannych.

Według policji ok. godz. 21 lokalnego czasu (godz. 16 czasu polskiego) w odstępie 5 minut na dworcu Kampung Melayu doszło do dwóch wybuchów.

 

- Była to bomba i podejrzewamy, że chodziło o samobójczy zamach - oświadczył wiceszef krajowej policji Syafruddin. Dodał, że w ataku zginął jego sprawca oraz policjant.

 

Na zdjęciach telewizji MetroTV widać dym unoszący się nad dworcem, który został otoczony policyjnym kordonem, oraz przedstawicieli sił bezpieczeństwa, którzy ewakuują ludzi z terminalu.

 

Wojna z terroryzmem


Indonezja, najliczniejszy kraj muzułmański na świecie, rozpoczęła własną wojnę z terroryzmem po zamachach na popularnej wśród turystów wyspie Bali z 2002 roku, w których zginęły 202 osoby, w tym wielu obcokrajowców. Władze ruszyły wówczas z ofensywą wymierzoną w radykalnych islamistów, która według ekspertów osłabiła najbardziej niebezpieczne siatki.

 

Jednak w ostatnim czasie Państwu Islamskiemu udało się stworzyć swoją indonezyjską filię. Kilkuset obywateli Indonezji wyjechało na wojnę do Syrii, by walczyć po stronie IS; większość nie wróciła.

 

W styczniu 2016 roku w samobójczych zamachach bombowych i strzelaninie w centrum Dżakarty śmierć poniosło czterech cywilów i czterech napastników. Był to pierwszy atak w Indonezji, do którego przyznało się IS i pierwszy zamach na taką skalę od 2009 roku. W innych niedawnych atakach ginęli tylko napastnicy lub były one udaremniane przez policję.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie