Rzecznik ONZ: proponowany przez Trumpa budżet uniemożliwi nam pracę

Świat
Rzecznik ONZ: proponowany przez Trumpa budżet uniemożliwi nam pracę
Flickr/sanjitbakshi/CC BY 2.0

Proponowany przez administrację prezydenta Donalda Trumpa budżet USA, który drastyczne ogranicza wydatki na ONZ, uniemożliwi nam kontynuowanie najważniejszych prac - ogłosił w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric w oficjalnym komunikacie.

- Sumy przedstawione w projekcie (budżetu) po prostu uniemożliwią ONZ prowadzenie dalej zasadniczej działalności polegającej na promowaniu pokoju, praw człowieka i rozwoju oraz na pomocy humanitarnej - ostrzegł Dujarric.

 

We wtorek Biały Dom przedstawił projekt budżetu na rok finansowy 2018, w którym przewidziane są cięcia wydatków między innymi na programy socjalne, pomoc zagraniczną czy ochronę środowiska.

 

Według Reutera fundusze przeznaczane na misje pokojowe zostaną zredukowane o 1,5 mld dol. Projekt budżetu zakłada też ograniczenie finansowania organizacji międzynarodowych, ale nie precyzuje, o które podmioty chodzi.

 

Ograniczenie wydatków USA


W styczniu amerykańska prasa poinformowała, że administracja prezydenta Trumpa przygotowuje dekrety, które mają umożliwić drastyczne ograniczenie wydatków USA na organizacje międzynarodowe, w tym na ONZ, co może unieważnić pewne wielostronne traktaty.

 

Przygotowywane dokumenty wzywały do wstrzymania amerykańskich funduszy dla każdej agencji ONZ lub organizacji międzynarodowej niespełniającej któregoś z wielu wyliczonych kryteriów, dotyczących między innymi wszelkich podmiotów, które przyznają członkostwo Autonomii Palestyńskiej lub Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie