Pomoc medyczna, usługi edukacyjne i "shelters". MSZ o pomocy dla ofiar kryzysu syryjskiego

Polska
Pomoc medyczna, usługi edukacyjne i "shelters". MSZ o pomocy dla ofiar kryzysu syryjskiego
PAP/EPA/SANA HANDOUT

W 2016 r. Polska przeznaczyła 46 mln zł na pomoc humanitarną dla ofiar kryzysu syryjskiego; w tym roku kwota ta ma być podobna - poinformowała w środę wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka.

Wronecka przedstawiła w środę, na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych informację MSZ na temat pomocy rozwojowej, również humanitarnej.

 

Wiceminister przyznała, że środki przeznaczane na pomoc humanitarną są ciągle małe, choć i tak wyższe niż w latach poprzednich. "Na pomoc humanitarną mogliśmy przeznaczyć w ubiegłym roku 126 milionów złotych, czyli około 30 mln euro" - powiedziała Wronecka.

 

Pakiet humanitarny dla ofiar kryzysu syryjskiego

 

Pomoc otrzymały m.in. osoby dotknięte kryzysem na Bliskim Wschodzie - w Libanie, Jordanii oraz irackim Kurdystanie. - Na Bliski Wschód w kontekście kryzysu syryjskiego przeznaczyliśmy 46 milionów złotych. To był taki pakiet humanitarny, który obejmował pomoc medyczną, także usługi edukacyjne i taki, który starał się odpowiadać na najnowsze wyzwania, kiedy to uchodźcom udziela się schronienia nad głową - to są tzw. "shelters" - mówiła Wronecka. Jak dodała, z puli tych pieniędzy wygospodarowano również konkretne sumy pieniędzy dla potrzebujących.

 

Wiceminister spraw zagranicznych zadeklarowała, że w tym roku resort chce utrzymać tę pomoc na tym podobnym poziomie. - Jak do tej pory udało nam się rozdysponować 32 miliony złotych; staramy się osiągnąć ten pułap 46 milionów albo i ciut więcej - powiedziała Wronecka.

 

Pomoc dla Ukrainy

 

Beneficjentami pomocy humanitarnej MSZ były też w 2016 roku ofiary działań zbrojnych na Ukrainie. - W ubiegłym roku udało nam się na najpilniejsze potrzeby dla osób przesiedlonych wewnętrznie przeznaczyć dosyć spore środki. Tylko na Ukrainę było to 3,8 miliona złotych - poinformowała wiceszefowa MSZ.

 

W tym roku - jak dodała - resort spraw zagranicznych chce uzupełnić pomoc dla Ukrainy o działania rozwojowe. - To jest wsparcie psychologiczne, promowanie przedsiębiorczości, czy systemu zarządzania kryzysowego - powiedziała Wronecka. W 2016 roku na pomoc rozwojową dla Ukrainy Polska przeznaczyła 94 miliony złotych.

 

Jeśli chodzi z kolei o Białoruś, to tam w ramach pomocy rozwojowej popłynęło z Polski 70 milionów złotych. - Dotyczyło to wsparcia niezależnych środowisk białoruskich, rozwoju niezależnych mediów, kapitału ludzkiego, wsparcia przedsiębiorczości oraz sektora prywatnego - zaznaczyła wiceszefowa MSZ.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze