Kołobrzeg: międzynarodowe ćwiczenie służb kontrolnych na Bałtyku

Polska
Kołobrzeg: międzynarodowe ćwiczenie służb kontrolnych na Bałtyku
PAP/Marcin Bielecki

Abordaż jednostki, kontrolę załogi oraz ewakuację ze statku ćwiczyli w środę na Morzu Bałtyckim funkcjonariusze straży granicznej i brzegowej z 15 krajów Unii Europejskiej. Neptun-17 to pierwsze odbywające się w Polsce tak duże międzynarodowe manewry dla służb kontrolnych.

- W ćwiczeniach praktycznych odbywających się w porcie w Kołobrzegu bierze udział 25 funkcjonariuszy służb kontrolnych z 15 krajów Unii Europejskiej - powiedziała rzeczniczka prasowa Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie kpt. Katarzyna Tomczak.

 

- Uczestnikami są funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży przybrzeżnej, administracji morskiej, którzy na co dzień zajmują się ochroną bezpieczeństwa morskiego - wyjaśniła. Jak dodała, w manewrach bierze udział także sześciu ekspertów z centrów do spraw terroryzmu z Portugalii, Francji, Grecji, 52 osoby z polskiej straży granicznej oraz 29 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

 

"Przeciwdziałanie zagrożeniom o charakterze terrorystycznym"


Jak zaznaczył mjr Jacek Mierzwa z kołobrzeskiej Straży Granicznej, "celem ćwiczeń na morzu jest nawiązanie współpracy i wzmacnianie roli służb kontrolnych na arenie europejskiej”. - Spotkaliśmy się z funkcjonariuszami z Węgier, Słowacji, Grecji czy Macedonii, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach ze służby granicznej. Mamy tutaj okazję do wspólnych ćwiczeń w realnych warunkach morskich, uwzględniając przeciwdziałanie zagrożeniom o charakterze terrorystycznym - podkreślił.

 

- Scenariusz ćwiczenia zakładał, że grupa kontrolna po odprawie wejdzie na łódź straży granicznej, skąd bezpiecznie zostanie wysadzona jako grupa abordażowa - powiedział jeden z ekspertów Cezary Jóźwiak.

 

- Dokonali oni przeszukania statku, sprawdzenia załogi. W tym samym czasie w maszynowni został ogłoszony alarm pożaru, więc musieli przeorganizować się i przystąpić do ewakuacji razem z załogą. Wszyscy byli ubrani w kamizelki i hełmy, mieli radiostacje - tłumaczył. Dodał, że pogoda była odpowiednia do ćwiczeń: stan morza wynosił 3 do 4, półtora metra fali, były wiatr i deszcz.

 

"Widać, że w różnych krajach są różne procedury"


Jóźwiak zaznaczył, że dzięki tym praktycznym ćwiczeniom uda się podnieść funkcjonariuszom umiejętności bezpiecznego przeszukiwania statku.

 

- Widać, że w różnych krajach są różne procedury i różne zadania stawiane są przed grupą kontrolną. Po ćwiczeniach omawiamy wspólne założenia, które chcielibyśmy wprowadzić jako jednolitą procedurę czyli zestaw zasad, które obowiązywałyby we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chciałbym, aby w przyszłości można było szkolić funkcjonariuszy według podobnego systemu, aby mogli razem bezpiecznie współpracować - wyjaśnił ekspert.

 

Manewry trwające od 22 do 25 maja na wodach Portu Kołobrzeg odbywają się w ramach partnerstwa z Agendą Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL).

 

PAP

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie