Dziś w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla szefa MON. Macierewicz: polemika z wydumanymi tezami PO nie ma sensu

Polska
Dziś w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla szefa MON. Macierewicz: polemika z wydumanymi tezami PO nie ma sensu
Polsat News

Sejm w środę zajmie się wnioskiem o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Wniosek złożyła Platforma Obywatelska. - Nie sądzę, by polemika z "wydumanymi, nieprawdziwymi tezami miała jakikolwiek sens" - powiedział w środę szef MON, komentując wniosek. - Polacy są raczej zainteresowani debatą o polskiej armii i o bezpieczeństwie - dodał.

Szef MON zapytany, co ma do powiedzenia posłom Platformy, którzy złożyli wniosek powiedział: "Debata na temat polskiej armii, polskiego wysiłku zbrojeniowego, zarówno tego, który realizowaliśmy w 18 miesięcy, jak i tego, który dalej planujemy, jest debatą, którą zainteresowani są wszyscy Polacy, a nie tylko posłowie, którzy próbują rozwiązywać swoje problemy polityczne i w jakiś sposób wytłumaczyć się, dlaczego niczego dobrego nie zrobili, a tak wiele w przeszłości zepsuli".

 

Minister dodał, że nie sądzi, by polemika z "wydumanymi, nieprawdziwymi tezami miała jakikolwiek sens".

 

- Najważniejszy jest plan, wynikający ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, właśnie ukończonego. Jego celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. To będzie prawdziwym przedmiotem mojego wystąpienia, a nie polemika z ludźmi, którzy zmarnowali swoją szansę i nieomal zmarnowali szansę Polski - dodał Macierewicz.

 

Drugi wniosek Platformy o odwołanie Macierewicza

 

Sejm rozpatrzy wniosek w godzinach pomiędzy 12 a 14:30. Planowane są pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.

 

PO złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON 21 kwietnia. Według PO Polacy oczekują odwołania Macierewicza, aby wyjaśnić skandale, które "toczą" MON. Platforma wnioskowała już raz o odwołanie Macierewicza - w lipcu 2016 roku.

 

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów. Wniosek ws. wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

 

PAP

pam/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie