Wywiad wojskowy USA: mamy przesłanki, ale nie dowody, że Rosja wysyła broń talibom

Świat
Wywiad wojskowy USA: mamy przesłanki, ale nie dowody, że Rosja wysyła broń talibom
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Istnieją przesłanki świadczące o tym, że Rosja udzieliła wsparcia afgańskim talibom, jednak na razie nie mamy fizycznych dowodów na to, że przekazała im broń lub pieniądze - poinformował we wtorek szef wywiadu wojskowego USA generał Vincent Stewart.

W kwietniu dowódca wojsk USA oraz sił międzynarodowych w Afganistanie gen. John Nicholson mówił, że "nie odrzuca" doniesień o tym, że Rosja dostarcza pomoc, w tym broń, talibskim rebeliantom w Afganistanie.

 

Był on pierwszym przedstawicielem administracji USA, który publicznie oświadczył, że pomoc Moskwy dla bojowników w Afganistanie obejmuje również dostarczanie broni.

 

Opinię tę powtórzył pod koniec kwietnia minister obrony USA James Mattis, który podczas wizyty w Afganistanie powiedział, że również on nie wyklucza, iż talibowie korzystają z rosyjskiej pomocy finansowej i militarnej.

 

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał wówczas zarzuty szefa Pentagonu "nieprofesjonalnymi oświadczeniami pozbawionymi jakichkolwiek podstaw".

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie