W Katowicach kobiety mogą bezpłatnie zbadać swoją płodność. Tylko do 6 czerwca

Polska
W Katowicach kobiety mogą bezpłatnie zbadać swoją płodność. Tylko do 6 czerwca
pixabay.com/public domain

Na bezpłatne badania diagnostyczne określające płodność mogą się od wtorku w Katowicach zapisywać kobiety planujące macierzyństwo. Akcja zorganizowana z okazji Dnia Matki przez katowicką Fundację Gyncentrum potrwa do 6 czerwca.

Tzw. badanie AMH to nowoczesny test krwi pozwalający na pomiar hormonu anti-Müllerowskiego określającego tzw. rezerwę jajnikową. Daje precyzyjną informację o stanie płodności kobiety na każdym etapie jej życia. Wyniki badania są dostępne jeszcze tego samego dnia.

 

- Rezerwa jajnikowa określa ilość pęcherzyków w jajniku, które są zdolne do wzrostu i transformacji w dojrzałą komórkę jajową. Każda kobieta rodzi się z konkretną, ograniczoną rezerwą jajnikową. Można to nazwać "potencjałem płodności", który z upływem lat maleje i zmniejsza szansę na potomstwo - powiedział ginekolog dr Dawid Serafin z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, w której można wykonać badania.

 

Badania kluczowe szczególnie dla młodych kobiet

 

- Dla każdej z pań ta granica będzie inna, zależna od organizmu czy trybu życia, natomiast nie ma możliwości jej wydłużenia. Wiek kobiety jest jednym z decydujących czynników wpływających na jej płodność - dodał.

 

Ocena hormonu AMH jest kluczowa zwłaszcza dla młodych kobiet, które już dziś mają problem z zajściem w ciążę. Badanie może zasygnalizować m.in. problem przedwczesnego wygasania czynności jajników.

 

Dzięki temu pacjentka ma szansę odpowiednio wcześniej świadomie zaplanować macierzyństwo, a w razie problemów z zajściem w ciążę dobrać odpowiednią metodę leczenia. Zapisy trwają od 23 maja do 6 czerwca, liczy się kolejność zgłoszeń.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie