Uwzględniono odwołanie sędzi, która odmówiła aresztu dla Piniora

Polska
Uwzględniono odwołanie sędzi, która odmówiła aresztu dla Piniora
Polsat News

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu uwzględniło odwołanie sędzi Moniki Smagi-Leśniewskiej od decyzji o przeniesieniu jej z wydziału karnego do gospodarczego poznańskiego sądu. Według PO, miała zostać przeniesiona, ponieważ nie podjęła decyzji o areszcie dla Piniora.

O decyzji kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu apelacyjnego sędzia Elżbieta Fijałkowska.

 

- Uznaliśmy, że kryterium stażu pracy, które było brane pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji, należy zastosować wobec sędziów nie z jednego, a z obu wydziałów karnych Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu - powiedziała.

 

- Problem braku sędziów w wydziale gospodarczym nadal jednak istnieje i prezes będzie musiał tę kwestię rozważyć ponownie - dodała Fijałkowska.

 

W ubiegłym tygodniu po informacji o przeniesieniu sędzi Smagi-Leśniewskiej z wydziału karnego do gospodarczego poznańskiego sądu, posłowie Platformy Obywatelskiej przekonywali, że wpływ na przeniesienie miała jej decyzja o niezastosowaniu aresztu wobec Józefa Piniora.

 

Pinior, w PRL jeden z najważniejszych działaczy opozycji na Dolnym Śląsku, senator PO poprzedniej kadencji, wraz z 10 innymi osobami został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod koniec listopada ub. roku. Za zarzucaną mu korupcję i płatną protekcję grozi mu do 8 lat więzienia. Po zatrzymaniach poznański wydział zamiejscowy PK wnosił o aresztowanie byłego senatora, jego asystenta Jarosława Wardęgi, oraz biznesmena Krystiana S. Wniosek o areszt śledczy uzasadniali obawą matactwa procesowego. 1 grudnia 2016 r. sędzia Smaga-Leśniewska nie zgodziła się z argumentami prokuratury i oddaliła jej wniosek o zastosowanie aresztu wobec Piniora i dwóch pozostałych mężczyzn.

 

W ub. wtorek rzecznik PO Jan Grabiec zażądał w tej sprawie informacji od ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Jego zdaniem podjęte przez przenoszoną sędzię postanowienie ws. braku aresztu dla Piniora "wywołało wściekłość w obozie władzy i samej prokuratury", a decyzję krytykował także Ziobro. Grabiec pytał również, czy decyzja o przeniesieniu sędzi została podjęta przez prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, czy była "realizacją planu ministra Ziobro".

 

Słowom tym zaprzeczył jednak kategorycznie rzecznik MS Sebastian Kaleta. Odpowiadając na to pytanie podkreślił, że "Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma nic wspólnego ze sprawą". - Zgodnie z prawem taką decyzję podejmuje prezes sądu po zasięgnięciu opinii kolegium Sądu Okręgowego - powiedział Kaleta.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie