Prezydent: powstanie zespół ds. przeglądu prawa samorządowego

Polska
Prezydent: powstanie zespół ds. przeglądu prawa samorządowego
Polsat News
Zdjęcie archiwalne.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek, że zostanie powołany zespół z udziałem przedstawicieli organizacji samorządowych, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego.

O potrzebach, jakie ma samorząd prezydent rozmawiał we wtorek z przedstawicielami samorządu.

 

Jak mówił, podczas spotkania zostały zgłoszone postulaty, jeśli chodzi o kwestie legislacyjne, kwestie finansowe związane z działalnością samorządów.

 

- Jest potrzeba dokonania takiego dużego, globalnego przeglądu, wszystkich przepisów w Polsce obowiązujących, które dotyczą i regulują działalność samorządu terytorialnego. Był postulat stworzenia komisji kodyfikacyjnej - relacjonował Andrzej Duda.

 

- Powiedziałem, że jestem gotów, jako prezydent ,taką inicjatywę podjąć, aby przy urzędzie Prezydenta RP został taki zespól ds. przeglądu prawa powołany - podkreślił.

 

Jak dodał, "zapytał, czy przedstawiciele samorządu są gotowi wziąć udział w takim zespole: powiedzieli, że są na to otwarci".

 

- Zapowiadam, że taki zespół w najbliższym czasie z udziałem przedstawicieli tych organizacji zostanie powołany, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego. Być może jego efektem będą konkretne projekty legislacyjne, które zostaną przez ten zespół wypracowane - podkreślił Andrzej Duda.

 

Dwukadencyjność - w kolejnych wyborach

 

Prezydent poruszył też temat wprowadzania dwukadencyjności.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w połowie maja, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

 

Prezydent podkreślił, "że partia, która obecnie ma większość w parlamencie, która stworzyła rząd, poprzez wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zdecydowanie stwierdziła, iż nie będzie projektu ustawy, który będzie ograniczał możliwość kandydowania w najbliższych wyborach samorządowych osobom, które takie stanowiska w tej chwili sprawują, co najmniej drugą kadencję".

 

- Ja byłem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia takiego ograniczenia w tych wyborach i także bardzo się cieszę, że to rozwiązanie w postaci rezygnacji z takiej propozycji zostało zasygnalizowane. Mam nadzieję, że to kończy dyskusję na ten temat - podkreślił Andrzej Duda.

 

Andrzej Duda poinformował też dziennikarzy, że jego pełnomocnikiem ds. referendum będzie minister Paweł Mucha.

 

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie