Policjanci z "zakleszczonego" komisariatu w Poznaniu wrócą do niego po remoncie

Polska
Policjanci z "zakleszczonego" komisariatu w Poznaniu wrócą do niego po remoncie
Polsat News

Policjanci z komisariatu w Poznaniu, którzy musieli opuścić swoje biura z powodu ataku kleszcza występującego m.in. w miejscach gniazdowania gołębi, nie wrócą na razie do budynku. Policja zdecydowała o przyspieszeniu remontu.

Problem z kleszczami w komisariacie na poznańskiej Wildzie stwierdzono oficjalnie pod koniec kwietnia. Funkcjonariusze poinformowali swoich przełożonych o śladach pogryzień na ciele. Po ustaleniu, że w obiekcie pojawił się obrzeżek gołębień, została zarządzona dezynsekcja.

 

Na zwolnienia lekarskie z powodu pogryzień trafiło ponad 20 policjantów. Dwie osoby wciąż są na zwolnieniu.

 

W związku z dezynsekcją, szef poznańskiej policji zdecydował w kwietniu o czasowym zamknięciu należącego do komisariatu budynku B. Policjantów tymczasowo przeniesiono do innych obiektów. Dla petentów został też wystawiony na pewien czas mobilny komisariat.

 

Przyspieszony remont

 

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział we wtorek, że zapadła decyzja o przyspieszeniu planowanego remontu obiektu i do czasu jego zakończenia policjanci nie wrócą już do zamkniętej części komisariatu.

 

Generalny remont ma potrwać do końca roku. Jednym z celów modernizacji będzie m.in. uniemożliwienie bytowania gołębiom w obiekcie.

 

Borowiak przyznał przy tym, że przeprowadzona w budynku dezynsekcja nie przyniosła spodziewanych efektów.

 

- Obecne, tymczasowe rozwiązanie dotyczące lokalizacji funkcjonariuszy z zamkniętej części obiektu nie ma wpływu na jakość pracy komisariatu. Pewną niedogodnością dla części policjantów jest jedynie konieczność dojeżdżania do pracy w inne miejsce - powiedział.

 

Gatunek bardzo groźny dla ludzi

 

Obrzeżek gołębień, zwany też obrzeżkiem gołębim, to gatunek kleszcza atakującego przede wszystkim gołębie, ale może być też bardzo groźny dla ludzi. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen, kleszcz może być też nosicielem groźnych chorób.

 

Na inwazję obrzeżka są narażone osoby mające kontakt z gołębiami i miejscami, w których często przebywają te ptaki.

 

Obrzeżki boleśnie kłują, a ich ofiara długo odczuwa ból i świąd. Zmiany skórne mogą się utrzymywać nawet do półtora roku.

 

O problemie policjantów z Poznania informowaliśmy miesiąc temu:

 

 

PAP, Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie