PO chce, by NIK sprawdziła organizację festiwalu w Opolu

Polska
PO chce, by NIK sprawdziła organizację festiwalu w Opolu
PAP/Krzysztof Świderski

PO chce, by NIK przyjrzała się wydatkowaniu pieniędzy i organizacji festiwalu w Opolu w tym roku. Wkrótce do NIK ma trafić wniosek w tej sprawie. Zamiast festiwalu piosenki polskiej mamy festiwal niekompetencji i amatorstwa - ocenił we wtorek Grzegorz Furgo (PO).

- Kierujemy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie budżetu festiwalu - jak był realizowany, jak wygląda przepływ finansowy między telewizją, która to finansuje, a miastem Opole, kiedy zostały umowy zawarte, czy zawarte zostały w wystarczająco odpowiednim czasie, żeby można spokojnie zrealizować tak dużą imprezę - mówił Furgo we wtorek na konferencji prasowej.

 

Kontrola NIK miałaby dać odpowiedź na pytanie o ewentualne nieprawidłowości w kwestii wydatkowania pieniędzy na organizację festiwalu. - Pomysł przeniesienia tej dużej imprezy w inne miejsce będzie niósł za sobą bardzo duże nakłady finansowe, a oprócz tego - odwołanie również tej imprezy niesie za sobą bardzo duże straty finansowe dla podatnika - zaznaczył Furgo.

 

Stwierdził przy tym, że zamiast festiwalu piosenki polskiej mamy "festiwal niekompetencji i amatorstwa w najgorszym wydaniu".

 

Rafał Grupiński (PO) przypomniał, że w przeszłości festiwal w Opolu został odwołany tylko raz i miało to miejsce w czasie stanu wojennego w 1982 roku. - Z przykrością trzeba powiedzieć, że w państwie polskim zarządzanym przez "dobrą zmianę", przez polityków PiS, mamy po raz drugi, w 54-letniej historii festiwalu opolskiego tego rodzaju przypadek - nie z winy artystów, tylko z winy władzy, którą w TVP reprezentuje pan Jacek Kurski, polityk, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego - mówił poseł PO.

 

"Nie tylko cenzura, ale zapis na konkretne osoby"

 

Według niego, spór wokół opolskiej imprezy wywołała "rzecz najgorsza, nie tylko cenzura, ale zapis na konkretne osoby".

 

Kontrowersje wokół tegorocznej edycji festiwalu w Opolu rozpoczęły się na portalach społecznościowych od pogłosek o odwołaniu występu Kayah, na koncercie jubileuszowym - 50-lecia pracy artystycznej - Maryli Rodowicz.

 

W poniedziałek władze Opola poinformowały, że wypowiadają TVP umowę na organizację 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Powodem - jak podano - jest niewywiązywanie się Telewizji z zapisów umowy. "Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja. Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu" - napisał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

 

W reakcji na tę decyzję TVP poinformowała, że pomimo rozwiązaniu umowy na organizację festiwalu odbędzie się on w zbliżonym terminie. Imprezę planowano wcześniej na 9 czerwca. W poniedziałek wieczorem prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej nie odbędzie się w Opolu, ale w innym mieście. Decyzja dotycząca lokalizacji ma zostać ogłoszona w tym tygodniu.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie