May: policja zna tożsamość zamachowca z Manchesteru

Świat

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała we wtorek, że policja zna już tożsamość sprawcy poniedziałkowego zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby. "Terroryści nigdy nie zwyciężą, a nasze wartości, kraj i sposób życia zawsze zwyciężą" - dodała.  

- Nie ma wątpliwości, że mieszkańcy Manchesteru i Wielkiej Brytanii padli ofiarą bezwzględnego ataku terrorystycznego, który jest jednym z najgorszych ataków terrorystycznych, jakich doświadczyliśmy - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu przed siedzibą swej kancelarii na Downing Street w Londynie, po zakończeniu godzinnego posiedzenia sztabu kryzysowego COBRA.

 

"Odrażający akt tchórzostwa"

 

Premier podkreśliła, że atak terrorystyczny w Manchesterze, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, był "wyjątkowo okropnym, odrażającym aktem tchórzostwa". Część rannych jest w stanie zagrożenia życia - dodała.

 

Jak poinformowała szefowa rządu, terrorysta zdetonował ładunek wybuchowy domowej roboty w pobliżu jednego z wyjść z hali tuż po zakończeniu koncertu, "świadomie obierając za cel ataku dzieci i młodzież" oraz "tak wybierając czas i miejsce (zamachu - red.), by doprowadzić do jak największej rzezi".

 

Jednocześnie May ostrzegła, że pośród rannych są osoby w stanie zagrożenia życia, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

 

Premier pojedzie na miejsce tragedii

 

W spotkaniu oprócz May udział wzięli m.in. minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, minister transportu Chris Grayling, minister spraw zagranicznych Boris Johnson, minister obrony Michael Fallon i wiceminister zdrowia Philip Dunne, a także przedstawiciele policji i władz lokalnych, w tym - za pośrednictwem łącza wideo - nowo wybrany burmistrz Manchesteru Andy Burnham.

 

May zapowiedziała, że jeszcze we wtorek pojedzie do Manchesteru na miejsce zdarzenia, a także weźmie udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA.

 

PAP

paw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze