IPN chce sprowadzić z Turcji szczątki pradziadka "Inki"

Polska
IPN chce sprowadzić z Turcji szczątki pradziadka "Inki"
Anna Tertel/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

IPN podejmie starania, by sprowadzić z Turcji do Polski szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, który był pradziadkiem Danuty Siedzikówny "Inki" - dowiedziała się we wtorek PAP. W tej sprawie IPN podejmie działania wspólnie z MSZ.

- Instytut Pamięci Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych podejmie rozmowy z władzami Turcji, by sprowadzić szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego do Polski - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. Podkreślił, że najwłaściwszym miejscem pochówku ppłk. Rzepeckiego jest Polska.

 

- Pamiętając o Danucie Siedzikównie "Ince" i o wartościach, którym był wierna, a także o tym, kim "Inka" jest dla polskiej pamięci narodowej, podjęliśmy decyzję, że w tej sprawie pomożemy jej rodzinie - podkreślił prezes IPN. Przypomniał przy tym dramatyczne losy "Inki" oraz jej najbliższych krewnych.

 

Szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, zmarłego w 1894 r., odnalazła rosyjska ekipa poszukiwawcza, w mieście Ardagan we wschodniej Turcji. Informację o tym IPN podał w poniedziałek, powołując się na rosyjskojęzyczny portal "Gazeta.ru". Trumnę z doskonale zachowanym ciałem Rzepeckiego odnaleziono na dawnym cmentarzu katolickim.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie