Francja: imigranci zablokowali dojazd do Calais. Zranili czeskiego kierowcę

Świat
Francja: imigranci zablokowali dojazd do Calais. Zranili czeskiego kierowcę
Wikimedia.org/AmirahBreen
Policja w nielegalnym obozowisku w Calais, nazywanym "Dżunglą", przed jego likwidacją.

Imigranci przypuścili w poniedziałek szturm na autostradę prowadzącą do portu w Calais. W czeskiej ciężarówce przebili opony, a kierowcę zranili w twarz. Lokalne media alarmują o początku nowych problemów w okolicach Calais.

Lokalna gazeta "Nord Littoral" poinformowała, że imigranci ustawili na autostradzie blokadę ze śmietników wypełnionych kamieniami. Kamieniami obrzucili również samochody, w dwóch ciężarówkach wybili szyby, a jeden z czeskich kierowców został trafiony w twarz. Czech doznał obrażeń nosa.


Imigranci zaczęli także przecinać opony, czego wcześniej nie robili. Jeden z tirów nie mógł kontynuować przez to jazdy.


Policja ograniczyła się do rozpędzenia imigrantów. Według oficjalnych danych, nikogo nie aresztowano.

 

Pierwszy tego typu incydent od października 2016 r.


Był to pierwszy tego typu incydent z imigrantami od października ubiegłego roku, kiedy to doszło do likwidacji nielegalnego obozu imigrantów w Calais.


Lokalne organizacje szacują, że imigranci powracają w bezpośrednie okolice Calais - ich liczbę szacuje się na ok. 700 osób.


Władze podają, że przybyszów jest w okolicy portu mniej - od 200 do 400 - ale przyznają również, że ich liczba w ostatnich tygodniach wzrasta.


Organizacje zajmujące się pomocą imigrantom przyznają, że wznowiły ostatnio dystrybucję żywności.

 

- Wydajemy do 120 gorących posiłków każdego wieczoru - przyznał jeden z przedstawicieli stowarzyszenia w rozmowie z "Nord Littoral" dodając, że wcześniej wydawano ich dwukrotnie mniej.

 

Kierowcy ciężarówek znowu czują się zagrożeni


Obozowiska imigrantów są tym razem bardziej rozproszone, ale kierowcy ciężarówek ponownie poczuli się zagrożeni.


- Tylko w styczniu odkryto 2100 imigrantów, którzy ukryli się w ciężarówkach zmierzających w stronę Eurotunnelu lub portów w Calais - alarmuje David Sagnard, prezes Krajowej Federacji Transportu Drogowego (FNTR) w Pas-de-Calais. Próbujący nielegalnie dostać się do Wielkiej Brytanii imigranci mieli również pociąć plandeki w wielu ciężarówkach.


Prefektura Pas-de-Calais postanowiła zamknąć lub ograniczyć dostęp do czterech miejsc postojowych najczęściej wybieranych przez imigrantów.


"Ze względu na kwestię migracji, trzy parkingi na autostradzie A26 są zamknięte, a na autostradzie A16 zostanie wprowadzonych wiele ograniczeń" - napisano w oświadczeniu wydanym przez prefekturę.


40ton.net, Nord Littoral

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze