"Bestialski akt przemocy, na który nie może być zgody". Premier Szydło o zamachu w Manchesterze

Polska
"Bestialski akt przemocy, na który nie może być zgody". Premier Szydło o zamachu w Manchesterze
PAP/Bartłomiej Zborowski

"Manchester opłakuje ofiary. Łączymy się w bólu. Terroryzm znowu dosięgnął niewinnych. Bestialski akt przemocy, na który nie może być zgody" - napisała we wtorek rano na Twitterze premier Beata Szydło. "Nasze myśli i modlitwy są dziś przy młodych Ludziach" - napisał z kolei prezydent Andrzej Duda.

 

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał na Twitterze, że "terroryzm znowu zbiera krwawe żniwo". Złożył wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich ofiar zamachu w Manchesterze.

 

"Nasze myśli i modlitwy są dziś przy młodych Ludziach - Ofiarach zamachu terrorystycznego w Manchesterze. Łączymy się z Ich Bliskimi..." - napisał we wtorek rano na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 

 

Brytyjska policja poinformowała we wtorek rano, że do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu terrorystycznego, do którego doszło w poniedziałek wieczorem przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. Według dotychczasowych danych 59 osób zostało hospitalizowanych. Brytyjska policja podała, że zamachowiec zginął w wybuchu.

 

"Takich miejsc jest multum i nie ma możliwości pełnej ochrony"

 

- To straszne. Znowu niewinni ludzie zginęli bez sensu, przypadkowi ludzie. Strasznie to przykre - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w porannej audycji radiowej Trójki.

 

Przypomniał, że dwa lata temu był w Manchesterze na kongresie brytyjskiej partii konserwatywnej, podczas którego przemawiał ówczesny premier David Cameron. - Mówił, że popełniono straszne błędy, dopuszczono ten radykalizm islamski - powiedział Gliński.

 

Wicepremier ocenił, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze może mieć takie podłoże.

 

Szef resortu kultury wyraził przekonanie, że "wszystkie służby bardzo ciężko pracują i starają się chronić wszelkie masowe imprezy, ale także miejsca, które są zagrożone. - Takich miejsc jest multum i nie ma możliwości pełnej ochrony - podkreślił.

 

Gliński odniósł się także do uchodźców. - My jesteśmy często oskarżani, że jesteśmy złymi ludźmi, którzy nie chcą współczuć uchodźcom - mówił. - W indywidualnych zachowaniach bardzo wiele robimy w tym kierunku - podkreślił. Dodał: "jako odpowiedzialni politycy nie możemy dopuszczać do zjawisk, które zagrażają funkcjonowaniu wspólnoty".

 

Numer kontaktowy dla rodzin Polaków

 

MSZ poinformowało we wtorek, że polski konsul w Manchesterze pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy w poniedziałkowym zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele. Konsulat Generalny RP w Manchesterze uruchomił specjalny numer kontaktowy dla rodzin: +44 (0) 77 69 97 57 19. Resort spraw zagranicznych zaapelował do "Polaków przebywających w Manchesterze o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb".

 

MSZ przekazało wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego

 

Brytyjska premier Theresa May zapewniła w oświadczeniu wydanym z poniedziałku na wtorek, że rząd "pracuje, aby ustalić szczegóły tego, co jest traktowane przez policję jako przerażający atak terrorystyczny" i dodała, że "wszystkie nasze myśli są z ofiarami i rodzinami tych, którzy zostali poszkodowani".

 

Na 9 rano czasu lokalnego (10 czasu polskiego) we wtorek zostało zwołane posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA w sprawie poniedziałkowego ataku. Oprócz premier May, udział w nim weźmie prawdopodobnie m.in. minister spraw wewnętrznych Amber Rudd.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie