Będzie spotkanie samorządów Trójmiasta ws. pobicia gimnazjalistki. "Procedury funkcjonowały, ale tylko na papierze"

Polska
Będzie spotkanie samorządów Trójmiasta ws. pobicia gimnazjalistki. "Procedury funkcjonowały, ale tylko na papierze"
PAP/Tomasz Gzell

- 2 czerwca pomorski kurator zorganizuje spotkanie samorządów Gdańska, Gdyni i Sopotu w związku z pobiciem uczennicy - zapowiedziała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Około 11.30 pomorska kurator oświaty ma przedstawić wyniki kontroli w gdańskim gimnazjum. Sprawa dotyczy pobicia jednej z uczennic.

 

- Wiem, że pani kurator będzie chciała 2 czerwca, o ile się nie mylę, zorganizować spotkanie trzech organów prowadzących (szkoły - red.), czyli samorządu Gdańska, Gdyni i Sopotu, żeby podsumować te ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w Gdańsku - powiedziała we wtorek Zalewska w TVP.

 

Według niej, kurator będzie apelowała o wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektorów szkół, których uczennice pobiły koleżankę. - Prawo oświatowe tak jest skonstruowane, że ostateczną decyzję podejmuje organ prowadzący, czyli pan prezydent Gdańska. Wyniki, jak państwo usłyszą, są zatrważające. Dorośli zawiedli dzieci. Teoretycznie procedury i przepisy funkcjonowały, ale tylko i wyłącznie na papierze - zaznaczyła minister.

 

Bójka przed szkołą i pobita 14-latka

 

W maju policja otrzymała zgłoszenie o bójce przed szkołą na gdańskim Chełmie. Policjanci znaleźli tam pobitą 14-latkę. Pogotowie przewiozło ją do szpitala. Nastolatka doznała obrażeń, które nie zagrażały jej życiu. Dzień po zdarzeniu jedna z uczennic na portalu społecznościowym umieściła film, na którym widać jak grupa dziewcząt bije, ciągnie za włosy i kopie po głowie siedzącą na chodniku dziewczynę.

 

Sąd rodzinny zdecydował o umieszczeniu dwóch nieletnich podejrzanych w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Trafiły tam ośrodka na czas trwania tej sprawy przed sądem. Wobec trzeciej nieletniej sąd zastosował dozór kuratora.

 

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników szkoły w związku z pobiciem uczennicy. Postępowanie to ma wyjaśnić, czy w związku ze zdarzeniem ktoś z funkcjonariuszy publicznych, którymi są m.in. pracownicy szkoły, nie dopełnił obowiązków. Sprawa będzie badana pod kątem ewentualnego braku właściwej opieki i niezapewnienia bezpieczeństwa.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze