Zatrucie na poligonie. Około 50 żołnierzy z objawami grypy jelitowej

Polska
Zatrucie na poligonie. Około 50 żołnierzy z objawami grypy jelitowej
pl.wikipedia.org/mateuszgdynia

Ok. 50 żołnierzy ćwiczących na 21. Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach (Wielkopolskie) trafiło pod opiekę lekarzy po tym jak w zeszłym tygodniu wystąpiły u nich objawy grypy jelitowej. Wojsko informuje, że przyczyną problemów zdrowotnych były norowirusy.

O sprawie napisała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Według jej źródeł zawinić mogły złe warunki sanitarne na poligonie. Wojsko temu zaprzecza.

 

Warunki sanitarne były dobre

 

- Powodem problemów zdrowotnych żołnierzy nie było np. zatrucie pokarmowe, czy złe warunki sanitarne, ale norowirusy. Ktoś chory zaraził inne osoby - powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

 

Jak dodał po tym gdy w ub. tygodniu zauważono problem, od razu odizolowano ok. 50 osób. Żołnierzami zajęli się lekarze z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy. Miejsca w których przebywały osoby chore zostały zdezynfekowane.

 

Skarżyli się na biegunki i wymioty

 

"Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek, że problemy zdrowotne żołnierzy mogły zostać wywołane złymi warunkami sanitarnymi na poligonie. Zacytowała osobę twierdzącą, że żołnierze pozbawieni byli dostępu do ciepłej wody, nie mieli też wody do umycia rąk po wyjściu z ubikacji. Żołnierze mieli skarżyć się na biegunki, wymioty i osłabienie organizmu.

 

Ppłk Głuszczak powiedział PAP, że do dyspozycji żołnierzy na poligonie przygotowane były kontenery sanitarne i toalety przenośnie. - Oprócz tego, przy każdym miejscu, gdzie spożywane są posiłki można umyć ręce - zapewnił.

 

Jak dodał, od czwartku nie odnotowano kolejnych zachorowań. We wtorek do ćwiczeń powinni przystąpić już wszyscy żołnierze.

 

Groźne norowirusy

 

Norowirusy (NoV), wywodzące się z grupy wirusów ssRNA (rodzina kaliciwirusów) mogą być przyczyną wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego. Tego typu zakażenia uchodzą za powszechne na całym świecie, dlatego większość dorosłych posiada przeciwciała przeciw tym wirusom.

 

W klimacie umiarkowanym obserwuje się wyraźny wzrost zachorowań w okresie zimowym, ale występują o każdej porze roku. Na infekcje podatne są wszystkie grupy wiekowe.

 

Norowirusy uznawane są za wiodącą przyczynę epidemii biegunek na świecie - ta grupa wirusów wywołuje ponad 90 proc. epidemii niebakteryjnych chorób z biegunką.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie