W Warszawie symulowano użycie "brudnej bomby". Podejrzana paczka była elementem ćwiczeń

Polska
W Warszawie symulowano użycie "brudnej bomby". Podejrzana paczka była elementem ćwiczeń
PAP/Marcin Obara

Symulację użycia tzw. brudnej bomby - materiału wybuchowego i substancji chemicznej, przeprowadzono w sobotę w Warszawie w ramach ćwiczeń "CBRN - Shield 2017" - poinformował w poniedziałek Bogusław Rąpała z biura ministra koordynatora służb specjalnych.

Rąpała podał, że przy organizowaniu tego typu ćwiczeń w warunkach zbliżonych do realnego zagrożenia chodzi o sprawdzenie koordynacji i współdziałania wszystkich służb oraz doskonalenia obowiązujących procedur.

 

Ujawniono, że w ćwiczeniu brały udział ABW, policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, sanepid, stołeczne służby bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, prywatna firma kurierska i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

- Podczas ćwiczeń służby testowały mobilne rozwiązania umożliwiające wykrywanie czynników chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych i nuklearnych oraz materiałów wybuchowych - podał Rąpała.

 

Sprawdzenie samochodu firmy kurierskiej

 

W praktyce sprawdzono użycie podręcznych detektorów, przenośnych analizatorów, kompaktowych urządzeń pozwalających identyfikować substancje chemiczne. W sobotę w użyciu były też testy diagnostyczne, systemy do pobierania i transportu próbek, środki ochrony indywidualnej funkcjonariuszy, systemy dekontaminacyjne. Sprawdzano też systemy łączności pomiędzy służbami.

 

- Istotnym elementem ćwiczeń było sprawdzenie procedur obowiązujących w punktach dystrybucji korespondencji kurierskiej - zaznaczył Rąpała.

 

Ćwiczenia trwały w sobotę na warszawskim Ursynowie. Policja, straż pożarna i inne służby sprawdzały samochód firmy kurierskiej. Policja i straż nie wiedziały o tym, że interwencja na Ursynowie była elementem ćwiczeń - mówił w sobotę rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek.

 

Policja i strażacy na miejscu

 

W sobotę TVPInfo podało informację, że pracownik firmy kurierskiej po powrocie do bazy poinformował, że się źle czuje. W samochodzie, którym jeździł, znaleziono przesyłkę, z której wydobywała się niezidentyfikowana substancja. Na miejsce przyjechali policjanci i strażacy.

 

Ćwiczenia przeprowadzono w ramach projektu "Podwaliny pod krajowe strategie reagowania na zdarzenia CBRN (zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i z użyciem materiałów wybuchowych - red.)". Były współfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-14.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie