Ukraińskie koleje wprowadziły sankcje przeciw przewoźnikom z Rosji

Biznes
Ukraińskie koleje wprowadziły sankcje przeciw przewoźnikom z Rosji
Pixabay.com

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia zakazały rosyjskim przewoźnikom kolejowym transportowania towarów, jak i przejazdu pustych wagonów przez terytorium Ukrainy - poinformowały w poniedziałek ukraińskie media.

Zakaz obowiązuje od 18 maja i związany jest z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, która pod koniec kwietnia rozszerzyła sankcje wobec Rosji. 16 maja prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatwierdził tę decyzję specjalnym dekretem.

 

Ograniczenia dotknęły ponad jedenastu rosyjskich przewoźników kolejowych. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

 

Sankcje obejmą liczne firmy i serwisy internetowe

 

Nowe ukraińskie sankcje objęły ponad 1,2 tys. osób - obywateli Rosji i innych państw - oraz prawie 470 firm z kapitałem rosyjskim. Dotkną one również zajęte przez Rosjan przedsiębiorstwa państwowe i winnice na zaanektowanym Krymie.

 

W ramach sankcji ukraińskie władze zablokowały także na trzy lata dostęp do popularnych rosyjskich serwisów internetowych, takich jak Yandex, Odnoklassniki, Vkontakte oraz mail.ru.

 

Bez rosyjskiej telewizji

 

Zgodnie z rządowym dekretem Ukraińcy nie będą mogli także oglądać niektórych rosyjskich stacji telewizyjnych. Wprowadzono dla nich np. "ograniczenia, lub wstrzymanie świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz (ograniczenia) korzystania (przez nie) z sieci telekomunikacyjnych".

 

Sankcje zastosowano m.in. wobec stacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Zwiezda i Rossiji Siegodnia, której częścią jest znany kanał anglojęzyczny RT. Na Ukrainie nie będzie również dostępu do serwisów telewizyjnych NTV Plus, RBK, Ren-TV i innych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie