Trump: Iranowi nigdy nie będzie wolno posiadać broni atomowej

Świat
Trump: Iranowi nigdy nie będzie wolno posiadać broni atomowej
PAP/EPA/NOAM MOSKOWITZ / POOL

Prezydent Donald Trump oświadczył w poniedziałek w Jerozolimie, że Iran musi bezzwłocznie wstrzymać finansowe i militarne wspieranie "terrorystów i milicji". Podkreślił też, że Iranowi nigdy nie będzie wolno posiadać broni atomowej.

- Co najważniejsze, Stany Zjednoczone i Izrael mogą oświadczyć jednym głosem, że Iranowi nigdy nie wolno pozwolić na posiadanie broni nuklearnej - nigdy - i że (Iran) musi zaprzestać swego zabójczego finansowania, szkolenia i wyposażania terrorystów i milicji i musi to zrobić bezzwłocznie - powiedział Trump na spotkaniu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem.

 

Prezydent USA zaakcentował też, że wśród arabskich sąsiadów Izraela widzi narastającą świadomość "wspólnej sprawy" z Izraelem, jaką jest zagrożenie stwarzane przez Iran.

 

Teheran odrzuca oskarżenia o wspieranie terroryzmu

 

W Rijadzie, który był pierwszym etapem podróży zagranicznej Trumpa, towarzyszący mu sekretarz stanu USA Rex Tillerson wyraził nadzieję, że wybrany w piątek na drugą kadencję prezydent Iranu Hasan Rowhani doprowadzi do likwidacji programu budowy pocisków balistycznych i - jak to określił - sieci terroryzmu.

 

Tillerson podkreślił również, że USA zamierzają bardziej intensywnie przeciwdziałać wpływom Iranu w Syrii i Jemenie, gdzie Waszyngton i Teheran popierają przeciwstawne strony lokalnych konfliktów.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie