Prezydent rozmawiał z kanclerz Niemiec. To konsultacje przed spotkaniem NATO

Polska
Prezydent rozmawiał z kanclerz Niemiec. To konsultacje przed spotkaniem NATO
PAP/Paweł Czarny

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angel Merkel podkreślili w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej, że Polska i Niemcy opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i za wspólnymi zobowiązaniami dot. bezpieczeństwa NATO - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa telefoniczna trwała pół godziny - powiedział Szczerski. - To etap konsultacji przed szczytem NATO. Prezydent Duda i kanclerz Merkel omówili agendę szczytu i stanowiska obu państw, podkreślając, że Polska i Niemcy wspólnie opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i wspólnymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa Sojuszu. Potwierdzili zaangażowanie w wypełnianie postanowień szczytu w Walii i szczytu w Warszawie, jeśli chodzi także o wzmocnienie wschodniej flanki - poinformował Szczerski.

 

Według niego Andrzej Duda i Angela Merkel zgodzili się, że w kwestii wydatków na obronę, "każde państwo ma prawo do indywidualnej ścieżki dojścia do realizacji zobowiązań sojuszniczych".

 

"Możliwości pobudzenia" Trójkąta Weimarskiego

 

- Drugim elementem rozmowy była dyskusja o Trójkącie Weimarskim, o możliwościach pobudzenia go na najwyższym szczeblu - powiedział Szczerski. - Prezydent i kanclerz Merkel zgodzili się, że warto wykorzystać moment po wyborach na prezydenta Francji Emmanuela Macrona i jego deklaracji, by podjąć próbę zdynamizowania Trójkąta Weimarskiego"- zaznaczył Szczerski.

 

Dodał, że będzie to przedmiotem rozmów między Polską, Francja i Niemcami w najbliższym czasie.

 

W czwartek w Brukseli przywódcy państw NATO mają rozmawiać o wydatkach na obronność, wzmocnieniu więzi transatlantyckich oraz walce z terroryzmem.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze