Niemcy i Francja: należy wzmocnić strefę euro

Świat
Niemcy i Francja: należy wzmocnić strefę euro
PAP/EPA/Clemens Bilan

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire zapowiedzieli w poniedziałek wzmocnienie strefy euro. W tym celu powstanie wspólna grupa robocza, która opracuje konkretne propozycje na posiedzenie obu rządów w lipcu. - Wzmocnienie strefy euro ma kluczowe znaczenie - powiedział Schaeuble po spotkaniu z Le Maire'em w Berlinie.

- Francja i Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność - oświadczył szef niemieckiego resortu finansów. Celem niemiecko-francuskich projektów "nie jest dzielenie Europy, lecz sprawienie, by posuwała się do przodu" - zapewnił i dodał, że Berlin i Paryż są "motorem europejskiego rozwoju".

 

"Nowa dynamika" w strefie euro

 

Le Maire zaznaczył, że Francja i Niemcy postanowiły "stworzyć nową dynamikę" w strefie euro. "Od wielu lat mówimy o tym, ale postęp jest zbyt wolny" - zauważył minister. Wśród tematów, którymi ma zająć się wspólna grupa robocza, wymienił "konwergencję podatków" oraz kwestię koordynacji polityki gospodarczej w eurolandzie.

 

- Nie możemy mieć jednego obszaru walutowego, w którym obowiązuje 15 różnych polityk gospodarczych - podkreślił Le Maire. - Potrzebna jest rzeczywista koordynacja - dodał. Jego zdaniem konieczne są też wspólne niemiecko-francuskie inwestycje, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.

 

Francja ograniczy deficyt

 

Le Maire zapewnił, że Francja ograniczy deficyt budżetowy. - To zobowiązanie prezydenta (Emmanuela - red.) Macrona, a ja jestem zobowiązany do realizacji tego zobowiązania - wyjaśnił.

 

Odpowiadając na pytania, Le Maire sprecyzował, że "harmonizacja podatków" dotyczyć ma przede wszystkim opodatkowanie przedsiębiorstw.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron objął urząd 14 lipca. Dzień później przyjechał z pierwszą wizytą zagraniczną do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wspólne posiedzenie rządów obu krajów ma się odbyć w lipcu, po wyborach parlamentarnych we Francji.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie