Kownacki: zarzuty w sprawie samolotów dla VIP-ów to "ogromna niegodziwość"

Polska
Kownacki: zarzuty w sprawie samolotów dla VIP-ów to "ogromna niegodziwość"
Polsat News

- Nie było faworyzowania żadnego producenta podczas negocjacji na samoloty dla VIP-ów - zapewnił w poniedziałek wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Podkreślił, ze postepowanie było "transparentne", a wymagania ws. wyboru producenta były konsultowane m.in. kancelarią premiera, kancelarią prezydenta, kancelarią sejmu i senatu. Zarzuty nazwał "ogromną niegodziwością".

Kownacki był pytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej o postępowanie ws. wyboru samolotów dla VIP-ów.

 

Minister: "nie było faworyzowania"

 

- Nie było tam żadnego faworyzowania konkretnego producenta - zapewnił wiceminister. Zwrócił uwagę, że wymagania w sprawie wyboru producenta były konsultowane m.in. kancelarią premiera, kancelarią prezydenta, kancelarią sejmu i senatu.

 

- Można powiedzieć, że de facto Inspektorat Uzbrojenia pełnił taką rolę odtwórczą. Zbierał wymagania, których oczekują poszczególne kancelarie, i na podstawie tych wymagań tworzy i prowadzi postępowanie - dodał.

 

- Te wymagania były w pełni transparentne. Każde posiedzenie komisji jest dostępne. Firma Airbus brała udział w tym postępowaniu. Nawet na wniosek firmy był przedłużany termin składania wstępnych ofert. Nam zależało na największej konkurencyjności - powiedział wiceminister.

 

"Airbus nie złożył oferty"

 

- Firma Airbus nie złożyła oferty w tym postępowaniu. To jest jej suwerenna decyzja - powiedział wiceminister.

 

Jego zdaniem, formułowanie zarzutów ws. postępowania jest "ogromną niegodziwością". Przypomniał, że podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej będzie podnoszona kwestia postępowania na samoloty dla VIP-ów. - Zależy nam na tym, aby pokazać, jak sprawnie, jak dobrze to postępowanie zostało przeprowadzone i jak ciężką pracę w to włożyliśmy - zaznaczył Kownacki.

 

Na 23 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin rozpatrzenia skarg na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że negocjując umowę na samoloty dla VIP-ów tylko z Boeingiem, Inspektorat Uzbrojenia MON naruszył przepisy o uczciwej konkurencji.

 

Skargi złożyły: Inspektorat oraz jedna z firm, które odwołały się do Krajowej Izby Odwoławczej - The Jet Business International Corp.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie