KE upoważniona do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu

Świat
KE upoważniona do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Ministrowie ds. europejskich krajów UE upoważnili Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu - poinformowała w poniedziałek maltańska prezydencja. Głównym negocjatorem unijnym jest Francuz Michel Barnier.

"27 państw członkowskich podjęło decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie Brexitu, wyznaczyło Komisję Europejską na negocjatora i upoważniło ją do rozpoczęcia negocjacji" - napisała maltańska prezydencja na Twitterze.

 

Rozmowy ruszą w czerwcu

 

Barnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że spodziewa się rozpoczęcia rozmów z Londynem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w tygodniu rozpoczynającym się w poniedziałek 19 czerwca.

 

Zaznaczył, że nie chce w ogóle myśleć o załamaniu się tych rozmów i że im szybciej zostaną uzgodnione kluczowe kwestie związane z Brexitem, tym szybciej obie strony będą mogły zacząć rozmawiać o warunkach przyszłej umowy handlowej.

 

Podkreślił, że negocjacje rozpoczną się od rozmów na temat praw obywatelskich i zobowiązań finansowych oraz że te kwestie powinny być ustalone jako pierwsze.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i powinna opuścić wspólnotę w ciągu dwóch lat, do 29 marca 2019 roku.

 

Trudne negocjacje

 

Komisja Europejska przedstawiła na początku maja projekt mandatu do negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Barnier rozwiewał iluzje Brytyjczyków, że Brexit będzie bezbolesny.

 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zastrzegał w ubiegłym tygodniu, relacjonując europosłom wyniki szczytu unijnej "27", na którym przyjęto wytyczne do negocjacji brexitowych, że dopóki nie zostaną rozwiązane takie kwestie jak prawa obywateli i zobowiązania finansowe Londynu, nie będzie negocjacji na temat przyszłych stosunków między Zjednoczonym Królestwem i UE.

 

Zaznaczył, że umowa o wolnym handlu między UE-27 i Wielką Brytanią, nawet jeśli będzie ambitna i dogłębna nie może oznaczać uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa we wspólnym unijnym rynku i jego częściach.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie