Niewykluczone zarzuty znęcania się dla policjantów - prokuratura o śledztwie ws. Igora Stachowiaka

Polska

Gdyby nie to, że prokuratura zamówiła opinię biegłych m.in. z dziedziny fonoskopii nie zobaczylibyśmy takiego filmu jaki ujawniły media - oświadczył w poniedziałek szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Rafał Maćkowiak. Dodał, że prokurator bierze pod uwagę możliwość zarzucenia policjantom znęcania się nad zatrzymanym Igorem Stachowiakiem.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu od roku prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Igora Stachowiaka, który w maju 2016 r. zmarł na komisariacie we Wrocławiu, oraz przekroczenia uprawnień przez policjantów.

 

Policjanci mogą usłyszeć zarzut znęcania się nad zatrzymanym 

 

Szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Rafał Maćkowiak zwrócił uwagę, że brana jest pod uwagę możliwość zarzucenia policjantom znęcania się nad zatrzymanym Igorem Stachowiakiem. 

 

- Śledztwo od samego początku dotyczyło przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji i nieumyślnego spowodowania śmierci Igora S. Jednak w miarę gromadzenia w tej sprawie materiału dowodowego oczywista stała się także konieczność dokonania analizy zachowania funkcjonariuszy policji pod kątem art. 247 Kodeksu karnego, czyli znęcania się nad osobą pozbawioną wolności. Prokuratura bierze także pod uwagę możliwość przedstawienia w tym zakresie zarzutu - poinformował Maćkowiak.

 

"Nie został zatrzymany przez pomyłkę"


Maćkowiak podkreślił, że sprawa jest objęta nadzorem Prokuratury Regionalnej. - Na prośbę prokuratora krajowego w ostatnim czasie szczegółowo przeanalizowałem całość zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego. W mojej ocenie postępowanie to prowadzone jest rzetelnie i szczegółowo wyjaśniane są wszelkie istotne okoliczności zdarzeń. Chciałbym podkreślić, że prokuraturze zależy na tym, aby sprawę tą wyjaśnić - zapewnił prokurator.

 

Prokurator przypomniał, że Igor Stachowiak nie został zatrzymany przez policję przez pomyłkę. - Był, jak się okazało, poszukiwany w związku z popełnieniem przestępstwa oszustwa - powiedział Maćkowiak.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie