Szwed został kardynałem. Po raz pierwszy w historii

Świat
Szwed został kardynałem. Po raz pierwszy w historii
Wikipedia.org/Frankie Fouganthin
Biskup Sztokholmu Anders Arborelius

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę niespodziewanie nowe nominacje kardynalskie. Szczególnie dwie wzbudziły duże zainteresowanie. Spośród pięciu kandydatów dwóch pochodzi z Europy - biskup Sztokholmu Anders Arborelius oraz arcybiskup metropolita Barcelony Juan Jose Omella Omella. Bp Arborelius będzie pierwszym Szwedem, który otrzyma godność kardynalską.

Duchowny pochodzi z luterańskiej rodziny i jako 20-latek konwertował na katolicyzm. W wywiadach podkreślał jednak, że nie czuje się  byłym luteraninem, bo przed swoim przejściem na katolicyzm nie był osobą zaangażowaną religijnie.

 

Współpracuje z biskupką Sztokholmu - lesbijką


Arborelius jest znany z ekumenicznej otwartości. Był współgospodarzem pielgrzymki papieża Franciszka do Szwecji w ramach inauguracji obchodów 500 lat reformacji. Jego współpraca z koleżankami w urzędzie - biskupką Sztokholmu Evą Brunne - duchowną luterańska, która od 2009 r. jest biskupką diecezji Sztokholmu Kościoła Szwecji i mieszka ze swoją partnerką, pastor Gunillą Lindén, z którą wychowuje syna) i przede wszystkim arcybiskup Uppsali Antje Jackelen układa się bardzo dobrze.

 

Orędownik kanonizacji zamordowanego abp. Romero


Inną ważną i z pewnością niespodziewaną nominacją jest wyróżnienie bp. Gregorio Rosa Chaveza z San Slavador. Duchowny nie jest biskupem ordynariuszem, a biskupem pomocniczym - arcybiskup metropolita El Salvador, José Luis Escobar Alas, do dziś nie jest kardynałem. 74-letni bp Chavez jest byłym współpracownikiem abp. Oscara Romero, zamordowanego w 1980. Kardynał nominat jest też wielkim orędownikiem kanonizacji abp. Romero.

 

Poza wymienionymi dwoma biskupami, nominacje kardynalskie otrzymali: metropolita Bamako abp Jean Zerbo, arcybiskup BarcelonyJuan José Omella Omella oraz wikariusz apostolski rzymskokatolickiej diecezji Paksé w Laosie bp Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun.

 

Kolegium Kardynalskie będzie obecnie liczyć 227 członków, w tym 106 kardynałów-nieelektorów i 122 z prawami wyborczymi.


polsatnews.pl, ekumenizm.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie