Rada Bezpieczeństwa zbierze się ws. testu rakietowego Korei Północnej

Świat
Rada Bezpieczeństwa zbierze się ws. testu rakietowego Korei Północnej
Pixabay

Na żądanie USA, Japonii i Korei Południowej Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się we wtorek na zamkniętym posiedzeniu, by dyskutować na temat najnowszej próby rakietowej Korei Północnej - poinformowali w niedzielę dyplomaci w ONZ.

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny, który po pokonaniu dystansu około 500 kilometrów wpadł do Morza Japońskiego. Tydzień wcześniej Pjongjang dokonał testu innej rakiety balistycznej, która doleciała dalej.


Sankcje, jakie w 2006 roku Rada Bezpieczeństwa nałożyła na Koreę Północną, zostały wzmocnione w odpowiedzi na jej pięć testów nuklearnych i próbne starty dwóch rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Pjongjang zapowiada dokonanie szóstego testu nuklearnego.


Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w niedzielę, że na Koreę Północną należy nadal wywierać nacisk gospodarczy i dyplomatyczny. - Kontynuowanie testów jest rozczarowujące, zakłócające i domagamy się, by tego zaprzestali - powiedział w wywiadzie dla programu telewizyjnego "Fox News Sunday".


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie