Ciężarówka na sztorc i polskie gry planszowe. Biennale sztuki w Wenecji

Kultura

Tysiące zwiedzających odwiedziło Wenecję z okazji 57. Międzynarodowej Wystawy Sztuki. Ekspozycje jak zwykle podzielono na pawilony narodowe. W polskim zaprezentowano projekt pt. "Mały Przegląd" nawiązujący do pisma stworzonego przez Janusza Korczaka. Do oficjalnych imprez towarzyszących zakwalifikowano także monograficzną wystawę Ryszarda Winiarskiego uznawanego za prekursora kodu QR.

W austriackim pawilonie artyści proponują widzom zabawę z elementami przerobionej przyczepy campingowej. W rosyjskim przedstawiono zapis historii rewolucji i okrucieństwa z okazji 100. rocznicy rewolucji październikowej.

 

Gazeta od dzieci dla dzieci

 

W polskim pawilonie widzowie mogą oglądać wystawę artystki Sharon Lockhart, nawiązującą do historii czasopisma dla dzieci i młodzieży "Mały Przegląd". Ten dodatek do "Naszego Przeglądu" ukazywał się w latach 1926-39 i był tworzony przez młodych czytelników, do których był skierowany. Redagował go Janusz Korczak.

 

Inną polską propozycją na weneckim Biennale jest pierwsza w historii wystawa monograficzna Ryszarda Winiarskiego. Malarz, scenograf i inżynier jako jeden z pierwszych włączał widza w dzieło sztuki. W 1976 roku podczas wystawy "Games" ("Gry") w Holandii zaprezentował siedem gier planszowych, do których zaprosił oglądających. Geometryczne kompozycje Winiarskiego budzą skojarzenia z kodem QR.

 

Biennale można zwiedzać do końca listopada.

 

culture.pl, polsatnews.pl

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie