Zmarł 103-letni nestor polskiego pożarnictwa. Był "moralną opoką" polskich strażaków

Polska
Zmarł 103-letni nestor polskiego pożarnictwa. Był "moralną opoką" polskich strażaków
YouTube/Sławomir Brandt

W nocy z piątku na sobotę w wieku 103 lat zmarł nestor polskiego pożarnictwa Władysław Pilawski. Przez ponad 80 związany ze strażą pożarną, ponad 20 lat był zastępcą komendanta głównego straży pożarnej.

Rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt podał w sobotę, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w Czarnkowie (Wielkopolskie).

 

Pułkownik pożarnictwa Władysław Pilawski urodził się 29 grudnia 1913 roku. W 1934 roku wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnym Czarnkowie. W następnych latach objął stanowisko powiatowego instruktora pożarnictwa w Rawiczu i w Krotoszynie.

 

W czasie wojny prowadził działalność konspiracyjną 

 

Uczestnik wojny obronnej w 1939 roku. Prowadził działalność konspiracyjną m.in. w ramach Strażackiego Ruchu Oporu "Skała" w Lublinie i Warszawie. Zorganizowani w ruchu strażacy zajmowali się organizowaniem w jednostkach straży szkoleń wojskowych, współdziałaniem z oddziałami partyzanckimi, transportem rannych, przewożeniem broni a także takim gaszeniem pożarów obiektów niemieckich, aby mogły się one jeszcze bardziej rozprzestrzeniać.

 

Po zakończeniu wojny wrócił do Wielkopolski. Jako zastępca komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu zajął się m.in. odbudową zniszczonych i budową nowych obiektów straży.

 

W 1950 r. podjął pracę w Komendzie Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. W 1953 r. aresztowany i przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa. W związku z odmową współpracy - zwolniony ze służby.

 

W 1957 roku powrócił do służby, powołany na stanowisko zastępcy komendanta głównego Straży Pożarnych. Funkcję tę pełnił przez 22 lata - do czasu przejścia na emeryturę.

 

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany

 

Przez wiele lat działał w międzynarodowych organizacjach zrzeszających jednostki ochrony przeciwpożarowej. Od 1979 roku zajął się dokumentowaniem historii polskiego pożarnictwa. Autor wielu książek o tej tematyce. Społecznik i regionalista.

 

- To z jego inicjatywy w Poznaniu w latach '50 ub. wieku powstała obecna Szkoła Aspirantów PSP. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, w tym również po przejściu na zasłużoną emeryturę. Ostatnim odznaczeniem, które otrzymał we wrześniu 2014 r. był Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - powiedział Sławomir Brandt.

 

O życiu Władysława Pilawskiego powstał film dokumentalny, dostępny m.in. na internetowej stronie wielkopolskiej straży pożarnej.

 

W 2014 roku, przy okazji jubileuszu 100. rocznicy jego urodzin, ówczesny szef Państwowej Straży Pożarnej nazwał Władysława Pilawskiego "moralną opoką" polskich strażaków. Listy z gratulacjami do jubilata skierowali m.in. premier, marszałek Sejmu i szef MSWiA.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie