Zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości niezgodne z konstytucją - senatorowie chcą zmian

Polska
Zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości niezgodne z konstytucją - senatorowie chcą zmian
Polsat News

Kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, traci prawo jazdy na trzy miesiące - takie są przepisy obowiązującego prawa. Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą, a senatorowie pracują nad zmianami.

Projekt poprawek zgłosiła grupa senatorów związanych z Markiem Borowskim. Głównym punktem jest wprowadzenie zmian w kwestii karania za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Kierowcy przekraczający dopuszczalną prędkość w stanie wyższej konieczności nie będą musieli oddawać dokumentu.


Ustawa przewiduje karanie niezależnie od pobudek, a tymczasem występują sytuacje nadzwyczajne – co TK zauważył już w zeszłym roku. Takie sytuacje powinny stanowić podstawę do odstąpienia od odbierania dokumentu.

 

Stany wyższej konieczności


Wśród sytuacji wymienianych jako stan wyższej konieczności wymieniane są: rodząca kobieta, transport chorego, sytuacja związana z zagrożeniem życia.


Senatorowie chcą również, by w przypadku zagrożenia życia można było przewozić większą liczbę pasażerów niż wpisano w dowód rejestracyjny. W uzasadnieniu można przeczytać, że może dojść do sytuacji, gdy kierowca pojazdu będzie musiał wybierać pomiędzy życiem dwóch osób.


Jeżeli poprawki zostaną przyjęte, wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.


moto.pl, polsatanews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie