Sportowcy zwracają olimpijskie medale z Rio, bo... rdzewieją

Świat
Sportowcy zwracają olimpijskie medale z Rio, bo... rdzewieją
Wikimedia Commons/Agência Brasil

Ponad sto medali olimpijskich, najwięcej brązowych, wywalczonych przez sportowców w igrzyskach w Rio de Janeiro zostało już zwróconych organizatorom z powodu pogarszającego się ich stanu technicznego - rdzewiały i pojawiały się na ich powierzchni plamy.

- W sumie z takim problemem spotkaliśmy się w prawie 130 przypadkach. Wszystkie wadliwe medale zostały lub zostaną naprawione przez brazylijską mennicę i ponownie przekazane właścicielom - potwierdził rzecznik igrzysk w Rio Mario Andrada.

 

Z jakości złotego medalu nie jest zadowolona Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

 

"Schodzi z niego farba i jest już mocno wytarty"

 

- Co prawda mój medal z Rio nie leży w gablocie w pudełku, a np. często trafia do rąk dzieci podczas rozmaitych spotkań, ale widać, że jest źle wykonany. Niestety, schodzi z niego farba i jest już mocno wytarty. Wygląda to trochę tak, jak farba, która odpada ze ściany po zdjęciu obrazu - powiedziała wioślarka.

 

Podkreśliła jednak, że nie zamierza go zwracać organizatorom, choć "nie wygląda najpiękniej".

 

- Jest to jednak medal, mój medal, który dostałam na podium i nikomu go nie oddam. Traktuję go jak coś jedynego, niewyobrażalnego. Może być porysowany, ale zawsze będzie należał do mnie. Ten londyński (brązowy) ma pięć lat i wygląda lepiej, ale nie ma to dla mnie większego znaczenia - dodała.

 

Andrada nadmienił, że w wielu przypadkach powodem pogorszenia się stanu technicznego medali nie był skład materiału, z jakiego były wykonane, ale sposób ich przechowywania i traktowania.

 

Przypadki uszkodzeń mechanicznych

 

- Stwierdziliśmy przypadki uszkodzeń mechanicznych, być może spowodowanych np. upadkiem z wysokości. W tym miejscach, gdzie zszedł lakier, pojawiały się ogniska korozji. W kilku przypadkach problem powstał, gdyż medal był przechowywany w zbyt niskiej temperaturze - wyjaśnił Andrada i wspomniał, że pierwsze sygnały o problemach z medalami dotarły do organizatorów igrzysk już w październiku ubiegłego roku.

 

W igrzyskach w Rio rozdano w sumie 2488 medali. Srebrne i brązowe w 30 procentach zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie