Warchoł: każda ustawa, którą byśmy uchwalili, może zostać przez środowisko zbojkotowana

Polska

- To jest podstawowa zasada wymiaru sprawiedliwości - najpierw popatrzeć na siebie, a dopiero później tę sprawiedliwość wymierzać - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Jak mamy budować wymiar sprawiedliwości obiektywny, uczciwy, skoro każda ustawa, którą byśmy uchwalili, może zostać przez środowisko zbojkotowana - dodał.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział w programie "Gość Wydarzeń", że "obywatele idąc do sądu, spotykają się często z pychą, arogancją i butą sędziów". - Nie mają żadnych narzędzi, żeby temu przeciwdziałać - dodał.

 

Zdaniem Warchoła środowisko sędziowskie nie chce współpracować z ministerstwem. - Mamy kolejne w programie ustawy, projekty ustaw dotyczące zwalczania przewlekłości, ograniczenie kognicji, ale nie chciano ze mną rozmawiać - podkreślił.

 

"Zbrodnia nieukarana podmywa podstawy sprawiedliwości na przyszłość"

 

Wiceminister pytany był również o swoją wypowiedź podczas sobotniego Kongresu Prawników Polskich.  Warchoł zarzucił środowisku sędziowskiemu, że nie oczyściło się po czasach PRL, większość zgromadzonych w proteście opuściło salę.

 

W "Gościu Wydarzeń" tłumaczył, że "zbrodnia nieukarana podmywa podstawy sprawiedliwości na przyszłość". - To jest podstawowa zasada wymiaru sprawiedliwości -  najpierw popatrzeć na siebie, a dopiero później tę sprawiedliwość wymierzać - dodał.

 

- Jak mamy budować wymiar sprawiedliwości obiektywny, uczciwy, skoro każda ustawa, którą byśmy uchwalili może zostać przez środowisko zbojkotowana - pytał wiceminister.

 

Opozycja krytykuje

 

W sobotę w Katowicach 1,4 tys. sędziów, adwokatów i radców prawnych z całego kraju spotkało się w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich, by dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce. Organizatorzy kongresu przekonują, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być przemyślana i konsultowana z praktykami.

 

Projekty krytykuje opozycja - według której pomysły PiS to zamach na wymiar sprawiedliwości - oraz środowiska prawnicze. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wyraziło przed kilkoma dniami stanowczy sprzeciw wobec tych propozycji. Zdaniem sędziów prowadzą one do naruszenia zasad niezależności władzy sądowniczej i niezawisłości sędziów. Sędziowie wezwali do debaty na temat reformy.

 

Polsat News

zdr/paw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie