"Dama z gronostajem" i hotel Cracovia atrakcją Nocy Muzeów w Krakowie

Kultura
"Dama z gronostajem" i hotel Cracovia atrakcją Nocy Muzeów w Krakowie
PAP/Jacek Bednarczyk

"Dama z gronostajem" w Muzeum Narodowym oraz pierwsze wystawy w opuszczonym od lat hotelu Cracovia były wśród głównych atrakcji Nocy Muzeów w Krakowie. Pod Wawelem impreza ta odbywa się z piątku na sobotę - noc wcześniej niż w innych miastach Polski.

Wernisaż "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci odbył się w MNK w czwartek wieczorem. Dla zwiedzających obraz jest dostępny od piątku. By zobaczyć słynne dzieło włoskiego malarza zainteresowani - Polacy oraz turyści zagraniczni - przychodzili od rana przed gmach muzeum. Grupa Japończyków, by zobaczyć obraz, przyszła dwie godziny przed otwarciem sali wystawowej.

 

Kolejka do "Damy z gronostajem"

 

- Tylko w pierwszym dniu (do godz. 18) "Damę z gronostajem" odwiedziło ok. 1 tys. osób - powiedział w czasie inauguracji Nocy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Betlej. Według jego szacunków podczas Nocy Muzeów liczba ta nieporównywalnie wzrośnie - w czasie Nocy Muzeów kolejka chętnych, by ujrzeć obraz, sięgała wiele metrów, aż do skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów. Dokładne dane nt. frekwencji podczas Nocy MNK poda, po dokonaniu szacunków (wchodzących do gmachu nie jest łatwo policzyć, wstęp mają także osoby bez biletów i specjalnych monet).

 

Naprzeciwko Muzeum Narodowego w Noc Muzeów ustawiały się kolejki do dawnego hotelu Cracovia. Krakowianie i turyści po raz pierwszy od wielu lat mogli wejść do budynku.

 

"To dla nas wyjątkowa noc"

 

- To dla nas wyjątkowa noc, bo na potrzeby ekspozycji muzealnej otwieramy hotel Cracovia, który przecież przez wiele ostatnich lat stał pusty. Od dziś do 4 czerwca będzie można oglądać pierwszą ekspozycję w historii budynku - mówił wicedyrektor MNK Andrzej Szczerski.

 

Na wystawie czasowej "Cracovia - więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory" pokazano ceramikę polską z lat 60., manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka. Na odrębnej ekspozycji można zapoznać się z pomysłami ponad 200 studentów i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii - prezentowane koncepcje są efektem warsztatów prowadzonych przez sławnego architekta hiszpańskiego Fernando Menisa.

 

Atrakcją samą w sobie - zwróciła uwagę dyrekcja MNK - jest możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z marmurowym holem ozdobionym tzw. "złotą mozaiką", dekoracją ułożoną ze złoconych płytek ceramicznych projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem "Miasta" zaprojektowanym przez Helenę i Romana Hussarskich.

 

Udział wzięło 28 instytucji

 

Hotel Cracovia, zbudowany w latach 60. XX w. według projektu Witolda Cęckiewicza, stoi opuszczony od 2011 r. W grudniu 2016 r. Skarb Państwa odkupił budynek od spółki Echo Investment, tym samym właścicielem obiektu stało się Muzeum Narodowe w Krakowie. W kolejnych latach w budynku ma powstać muzeum architektury i designu.

 

W 14. edycji Nocy Muzeów w Krakowie udział wzięło 28 instytucji (wraz z oddziałami - ok. 50 obiektów). W tym roku, poza hotelem Cracovia, pierwszy raz w Nocy uczestniczył krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Witrażu. Większość placówek miała być otwarta od 19 do 1 godz.

 

Rok temu w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 tys. zwiedzających.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie