Angela Merkel zapowiada nowe rozmowy o Ukrainie

Świat
Angela Merkel zapowiada nowe rozmowy o Ukrainie
PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w sobotę prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę o dalszym zaangażowaniu Niemiec na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zapowiedziała kolejne rozmowy z udziałem nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

- Po relatywnym spokoju w okresie wielkanocnym mamy do czynienia - niestety - z ponownym wzrostem liczby naruszeń rozejmu - powiedziała Merkel przed spotkaniem z Poroszenką w podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, pałacu Meseberg.

 

Jak dodała, bezpieczeństwo w rejonie kryzysu jest warunkiem osiągnięcia postępu w kwestiach politycznych.

 

Francja będzie uczestnikiem rozmów

 

Szefowa niemieckiego rządu zapowiedziała rychłe podjęcie rozmów z udziałem Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy o rozwiązaniu kryzysu. Jak zaznaczyła, Macron obiecał jej, że Francja będzie nadal, niezależnie od zmiany na stanowisko prezydenta, uczestniczyła w rozmowach tzw. Czwórki Normandzkiej.

 

- Będziemy poszukiwali okazji do szybkiego nawiązania kontaktu - powiedziała Merkel.

 

Poroszenko, cytowany przez agencję dpa, powiedział, że nie widzi alternatywy dla uzgodnień z Mińska, a ich realizacja jest z jego punktu widzenia "nieodzowna".

 

Ustalenia z Mińska nie są realizowane

 

W lutym 2015 roku przywódcy czterech krajów doprowadzili do podpisania porozumienia mińskiego, przewidującego zawieszenie broni, wymianę jeńców, reformy polityczne i odzyskanie przez Kijów kontroli nad granicą z Rosją. Ustalenia z Mińska nie są jednak realizowane.

 

W zeszłym tygodniu w wyniku ostrzału miasta Awdijiwka na północ od Doniecka zginęły cztery osoby cywilne. Ataku dokonali prorosyjscy bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

 

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel po niedawnej wizycie w Waszyngtonie wyraził nadzieję na włączenie się USA w poszukiwanie rozwiązania dla Ukrainy.

 

Konflikt pochłonął już 10 tys. ofiar

 

W konflikcie zbrojnym we wschodniej Ukrainie, wywołanym w 2014 roku przez wspieranych przez Kreml prorosyjskich separatystów, zginęło dotychczas według danych ONZ około 10 tys. osób.

 

Bundestag debatował w piątek nad sytuacją na Ukrainie. Projekt uchwały autorstwa partii Zieloni, wzywający niemiecki parlament do dalszego aktywnego wspierania niepodległej Ukrainy, skierowany został do prac w komisjach.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze